Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2011-12-02

Jubileusz Nauczycielskiego Chóru "CORO CANTORUM"

Źródło: Urząd Miasta

W ostatni weekend listopada Nauczycielski Chór "Coro Cantorum" obchodził jubileusz 20-lecia działalności artystycznej. Z tej okazji odbyły się dwa koncerty : pierwszy o charakterze benefisu w sali kina "Etiuda" (w piątek 25 listopada), a kolejny w niedzielę w kolegiacie św. Michała Archanioła w trakcie porannej mszy świętej odprawionej w intencji ostrowieckich artystów i działaczy kultury.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
W trakcie piątkowego koncertu Nauczycielski Chór Coro Cantorum zaprezentował swoje ulubione utwory wybrane ze składającego się z ponad 120 kompozycji repertuaru. Chórzystkom i chórzystom życzenia na scenie składali m.in. starosta ostrowiecki Zdzisław Kałamaga, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Wilczyński, posłowie Jarosław Rusiecki i Jarosław Górczyński, ks. prałat Tadeusz Lutkowski oraz dyrektorki ostrowieckich szkół muzycznych - Ewa Jurkowska - Siwiec i Leokadia Rusak.

Gościnnie z chórem Coro Cantorum zagrali: skrzypek Piotr Wisowski z folkowego zespołu POD WIATR ( w utworze "Sunrise,sunset" musicalu "Skrzypek na dachu"), jazzowy gitarzysta Andrzej Chochół ( solo w "Zegarmistrzu światła" Tadeusza Woźniaka) oraz grający na ksylofonie Wojciech Turek ( "Jechał kozak").
W trakcie programu wiersz "Anioł i muza" autorstwa ostrowieckiej poetki Małgorzaty Anny Spychaj wyrecytował Jarosław Zalewski z Zespołu Żywego Słowa MCK. Sceniczny benefis chóru poprzedził krótki występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej MCK w hallu kina "Etiuda".

Ostatnim akordem obchodów jubileuszu 20-lecia "Coro Cantorum" był udział chóru w niedzielnej mszy odprawionej w kolegiacie św. Michała Archanioła w intencji ostrowieckich artystów i ludzi kultury. Jej oprawę muzyczną zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta MCK. Po mszy w kolegiacie Nauczycielski Chór "Coro Cantorum" dał krótki recital złożony z premierowo zaśpiewanych dwóch utworów sakralnych w języku ukraińskim (pierwotnie planowano ich wspólne wykonanie z Narodowym Amatorskim Chórem "Serce do Serca" z Białej Cerkwi, który jednak nie dojechał do Ostrowca Świętokrzyskiego).

Bezpośrednio po mszy w kolegiacie św. Michała Archanioła rozpoczęło się spotkanie w Domu Parafialnym "Michael", w trakcie którego na ręce prezes chóru "Coro Cantorum" Małgorzaty Malinowskiej i jego dyrygentki Ewy Goworowskiej obecny proboszcz parafii kolegiackiej ks. kanonik Jan Sarwa oraz jego emerytowany poprzednik ks. prałat Tadeusz Lutkowski przekazali nie tylko życzenia, ale i kosz kwiatów.

Chór "Coro Cantorum" powstał w 1991 r. jako zespół samokształceniowy nauczycieli muzyki  z inicjatywy Wiesława Buśko, który był pierwszym dyrygentem tego bardzo kameralnego na początku składu. Po pięciu latach zastąpiła go Ewa Goworowska. Na początku prezesem  chóru była Maria Wanat-Goriaczko, od 2000 r. funkcję tę pełni Małgorzata Malinowska. Pierwszą siedzibą "Coro Cantorum" było Publiczne Przedszkole nr 12, zaś kolejną PSP nr 14. Od 1998 r. ostrowiecki chór funkcjonuje pod patronatem prezydenta miasta w strukturach Miejskiego Centrum Kultury. Cotygodniowe próby odbywają się w środowe popołudnia w sali kameralnej MCK. W czasie 20-lat istnienia Nauczycielski Chór "Coro Cantorum" wielokrotnie reprezentował Ostrowiec Świętokrzyski za granicą ( m.in. Francja, Szwecja, Dania, Ukraina, Węgry), śpiewał dla błogosławionego Jana Pawła II podczas jego wizyty w Sandomierzu oraz był inicjatorem i organizatorem corocznych konfrontacji muzycznych nauczycielskich chórów z naszego regionu. Z powodzeniem występował na wielu przeglądach i festiwalach muzyki chóralnej w kraju i poza jego granicami zdobywając liczne nagrody (m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Choralies w Genevilliers,  Międzynarodowych Spotkaniach Chóralnych z Pieśnią Maryjną "Ad Gloriam Dei" w Pińczowie, Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Nauczycielskich w Ostrowie Wielkopolskim, Ogólnopolskim Finale Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, Świętokrzyskim Festiwalu Pieśni Maryjnej w Sandomierzu oraz konkursie "Ludowość w polskiej muzyce chóralnej". 21 października tego roku dyrygentka chóru Ewa Goworowska podczas inauguracji sezonu artystycznego 2011-2012 otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta w dziedzinie kultury, co formalnie rozpoczęło trwające do 27 listopada fetowanie jubileuszu "Coro Cantorum". Jednym z jego elementów był udany debiut znanego bardziej z repertuaru klasycznego, sakralnego i rozrywkowego ostrowieckiego chóru na XXIII Zaduszkach Jazzowych, jakie odbyły się 12 listopada w hotelu "Gromada".
/UM/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 69539 razy,
ostatnio: 2022-07-02 09:09:09
Skomentuj artykuł:
Powrót