Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2011-12-02

Opera i balet w "ETIUDZIE"

Źródło: Urząd Miasta

Po sukcesach ostrowieckich spektakli operetek "Baron cygański" i " Zemsta nietoperza" bytomska Opera Śląska wraca do naszego miasta z operą "Aida". Dzieło Giuseppe Verdiego w czterech aktach uchodzi za jedną z najbardziej widowiskowych oper i już od 140 lat utrzymuje się w repertuarze scen całego świata.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
„Aida” powstała dla uświetnienia uroczystości otwarcia Kanału Sueskiego, a jej prapremiera w grudniu 1871 roku w Kairze była dniem wielkiego triumfu kompozytora, który był aż 32 razy wywoływany na scenę. Od tego momentu „Aida” słusznie uznawana jest za ideał opery jednoczącej w stopniu niemal absolutnym walory muzyki, dramaturgii i widowiskowości. Egzotyczne libretto nawiązujące do czasów starożytnego Egiptu , opowieść o pięknej choć tragicznej miłości, popisowe arie głównych bohaterów , potężne i efektowne chóry oraz słynny „Marsz Triumfalny” w finale drugiego aktu sprawiają, że „Aida” należy do ulubionych oper wystawianych w plenerowych warunkach. Monumentalne przedstawienia z udziałem kilkusetosobowych chórów i statystów, a także koni i egzotycznych zwierząt wystawiano na wielu stadionach i w amfiteatrach m.in. w rzymskich Termach Karakalli . Oczywiście inscenizacja , którą artyści Opery Śląskiej zaprezentują w poniedziałek 30 stycznia o 19.00 w sali kina „Etiuda” będzie skromniejsza , co jednak nie umniejsza rangi wydarzenia , ponieważ będzie to pierwszy w tym stuleciu spektakl operowy wystawiony w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jego reżyserem jest Laco Adamik, autorką scenografii Barbara Kędzierska, za choreografię odpowiada Henryk Konwiński, a kierownictwo muzyczne sprawuje Tadeusz Serafin. Opera Śląska wystawia „Aidę” od 1947 r., inscenizacja jaką ujrzymy w „Etiudzie” ( w dwóch częściach oraz w oryginalnej wersji językowej) została uznana za najlepszy spektakl operowy 2003 r. otrzymując prestiżową nagrodę w postaci „Złotej Maski”. Rezerwacja biletów w cenie 50 złotych rozpoczęła się w Miejskim Centrum Kultury już w listopadzie, warto się pospieszyć, bo zainteresowanie jest ogromne, a ilość miejsc ograniczona.
Podobnie jest w przypadku spektaklu baletowego „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, który ma być wystawiony w „Etiudzie” dzień po „ Aidzie” to jest we wtorek 31 stycznia o 12.30. Przed rokiem Opera Śląska przyciągnęła dziecięcą publiczność baletem „Dziadek do orzechów”. Wtedy skomponowaną przez Piotra Czajkowskiego muzykę odtwarzano z płyty, teraz będzie wykonywana „na żywo” ponieważ tancerzom towarzyszyć będzie 35-osobowa orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Krzysztofa Dziewięckiego. Muzykę do opartego na motywach słynnej baśni braci Grimm baletu w trzech aktach skomponował Bogdan Pawłowski, autorami libretta są Witold Borkowski i Stanisław Piotrowski, scenografię przygotował Jan Bernaś, choreografię Henryk Konwiński , a kierownictwo muzyczne sprawują Krzysztof Dziewięcki i Antoni Duda. Baśń o Królewnie Śnieżce w inscenizacji artystów Opery Śląskiej jest klasycznym, wręcz disneyowskim spektaklem. To niezwykłe przedstawienie urzeka malowniczością scen, bogactwem postaci oraz piękną muzyką. Na scenie „Etiudy” wystąpią soliści, koryfeje ,zespół baletu oraz orkiestra Opery Śląskiej. Rezerwacji biletów (w cenie 22 złotych) na spektakl, który idealnie nadaje się do gremialnego i rodzinnego oglądania można dokonywać w Miejskim Centrum Kultury osobiście lub telefonicznie (41 247 65 80, 41 262 48 52).

.

.
Poprzez muzykę i taniec opowiedziana zostaje jedna z najpiękniejszych historii, wzruszająca i pobudzająca wyobraźnię małego i dużego widza.
Balet rozpoczyna scena, w której zła macocha przygląda się swemu odbiciu w zwierciadle,
Białe jest białe, a czarne – ciemne jak heban. Tak jak w prawdziwej bajce. Wszystko od początku po prostu wiadome i do przewidzenia.

Jedynie nie jest do końca pewne, czy to dorośli przyprowadzają dzieci na spektakl czy też bywa na odwrót…SERDECZNIE ZAPRASZAMY !OPERA ŚLĄSKA W BYTOMIU

Zaprasza na jedną z najsłynniejszych oper świata!

Giuseppe Verdi

AIDA

opera w 4 aktach

kierownictwo muzyczne: Tadeusz Serafin inscenizacja i reżyseria: Laco Adamik scenografia Barbara Kędzierska


To arcydzieło Giuseppe Verdiego z późnych lat twórczości uchodzi za jedyną z najbardziej widowiskowych oper i już od 137 lat utrzymuje się w repertuarze scen całego świata. „Aida” powstała dla uświetnienia uroczystości otwarcia Kanału Sueskiego, a jej prapremiera w grudniu 1871 roku w Kairze była dniem wielkiego triumfu kompozytora, który był 32 razy wywoływany na scenę. Entuzjastyczne przyjęcie potwierdziły kolejne realizacje i odtąd trwa niesłabnące powodzenie „Aidy”, uznawanej za ideał opery jednoczącej w stopniu absolutnym walory muzyki, dramaturgii i widowiskowości.


Za skomponowanie „Aidy” Verdi zażyczył sobie rekordową kwotę 150 000 franków w złocie- nikt wcześniej nie śmiał prosić o tak niebagatelną, wręcz bajeczną sumę. Legenda o spektaklu przygotowanym na otwarcie Kanału Sueskiego oraz Opery w Kairze (pierwszym gmachu operowym w Afryce) nie jest do końca prawdziwa! Operę otwarto 2 listopada 1869r., Kanał 17 listopada tegoż samego roku, a „Aidy” wówczas jeszcze nie było (jej prapremiera odbyła się dwa lata później), naprawdę wystawiono wtedy „Rigoletto” Verdiego. Kompozytor mimo wcześniejszej oferty zainteresował się tym dziełem znacznie później. Poza wysoka gażą dodatkowym atutem propozycji była wolna ręka w doborze wykonawców wszystkich ról i świetne warunki dla wszystkich współpracowników Verdiego.

Egzotyczne libretto, wskrzeszające czasy starożytnego Egiptu (co zresztą miało związek z charakterem zamówienia), opowieść o pięknej – tragicznej miłości, popisowe arie głównych bohaterów np. Celeste Aida , potężne i efektowne chóry oraz słynny Marsz Triumfalny na finał II aktu to znakomita wizytówka dzieła.
Aida należy do ulubionych oper wystawianych w plenerowych warunkach; potężne przedstawienia (z udziałem kilkusetosobowych chórów i statystów, koni i egzotycznych zwierząt) wystawiano na wielu stadionach i w amfiteatrach m.in. w rzymskich Termach Karakalli. W Polsce superprodukcja „Aidy” została przygotowana w Hali Ludowej we Wrocławiu. „Aida” Opery Śląskiej święci triumfy od premiery, wystawiana jest także za granicą, a w listopadzie br. za tydzień (28.11.) zostanie zaprezentowana w Sali Kongresowej w Warszawie z udziałem Barbary Kubiak, Małgorzaty Walewskiej, Macieja Komandery, Rafała Songana i Aleksandra Teligi.

WYJĄTKOWY SPEKTAKL DLA CAŁYCH RODZIN !!!

Bogdan Pawłowski
KRÓLEWNA ŚNIEŻKA
i siedmiu krasnoludków

balet w 3 aktach na podstawie baśni braci Grimm

Libretto: Witold Borkowski, Stanisław Piotrowski
Muzyka: Bogdan Pawłowski
Kierownictwo muzyczne: Krzysztof Dziewięcki, Antoni Duda
Inscenizacja i choreografia: Henryk Konwiński
Scenografia: Jan Bernaś


Niewiele jest baśni, które bez względu na wiek, wciąż nas wzruszają i zajmują równie mocno jak ta o Królewnie Śnieżce i krasnoludkach.
Poprzez muzykę i taniec opowiedziana zostaje jedna z najpiękniejszych historii, wzruszająca i pobudzająca wyobraźnię małego i dużego widza.
Balet rozpoczyna scena, w której zła macocha przygląda się swemu odbiciu w zwierciadle, potwierdzając tym swą urodę, gdy tymczasem Śnieżka pracuje bez wytchnienia.
Bajka o Królewnie Śnieżce w Operze Śląskiej jest klasycznym, wręcz disneyowskim spektaklem. To niezwykłe przedstawienie urzeka malowniczością scen, bogactwem postaci oraz przepiękną muzyką.
Wszyscy bohaterowie, poprzez mimikę, gesty i taniec , od samego początku określają, po której stoją stronie. Pojawiają się albo w towarzystwie odzianej w ciemne szaty wyniosłej królowej, albo w wesołych barwach i pląsach sygnalizujących, że oto wkracza drużyna pięknej królewny i jej małych przyjaciół z głębokiego lasu. Białe jest białe, a czarne – ciemne jak heban. Tak jak w prawdziwej bajce. Wszystko od początku po prostu wiadome i do przewidzenia.

Jedynie nie jest do końca pewne, czy to dorośli przyprowadzają dzieci na spektakl czy też bywa na odwrót…


Wystąpią: soliści, koryfeje i zespół baletu oraz orkiestra Opery Śląskiej
pod dyrekcją – KRZYSZTOFA DZIEWIĘCKIEGO.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !
/UM/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 68247 razy,
ostatnio: 2022-07-02 07:39:39
Skomentuj artykuł:
Powrót