Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2005-11-07

Międzynarodowe kontakty "Broniewskiego"

Współpraca z niemiecką szkołą

We wrześniu odbyła się kolejna wymiana młodzieży z LO nr III w Ostrowcu Św. i ich niemieckich rówieśników - uczniów z Marktheidenfeld w Bawarii oraz z Nadrenii-Północnej Westfalii.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
W dniach od 16 do 29 września 2005 roku miała miejsce druga tura wymiany ostrowieckich licealistów z niemieckimi gimnazjalistami. Koordynatorem trwającej już od wielu lat współpracy jest E.Dorecka, która razem z A.Barańską oraz grupą dziesięciu uczniów gościła w Niemczech.

-Była to rewizyta, gdyż w maju, nasza młodzież przyjmowała w swych domach młodych Niemców- mówi dyrektor LO nr III Krzysztof Cegliński.- Spotkania te są możliwe dzięki współpracy nauczycieli i dyrekcji szkół, ale przede wszystkim dzięki finansowemu wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie, za co jesteśmy im bardzo wdzięczni.

Program pobytu w Niemczech był bardzo urozmaicony. Licealiści z "Broniewskiego" uczestniczyli w spotkaniach z burmistrzem miasta i dyrektorem szkoły oraz w zajęciach lekcyjnych. Zwiedzili też Wurzburg, Moguncję, Lohr oraz rejon Spessart, a rejs statkiem po Renie połączony został z podziwianiem winnic, warownych zamków oraz wjazdem na skałę Lorelei.

Niemal w tym samym czasie, od 21 do 30 września 2005 roku, odbyła się w LO nr III pierwsza tura kolejnej już wymiany z niemiecką młodzieżą z Nadrenii-Północnej Westfalii, którą jak co roku przygotowała J.Wojsa przy współpracy z emerytowaną nauczycielką M.Węglewicz. Młodzież z "Broniewskiego" gościła 13-osobową grupę Niemców wraz z dwojgiem ich opiekunów - C.Mullerem i C.Wiehle.

-Również i ta wymiana została dofinansowana przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży- mówił K.Cegliński.- Dzięki temu udział w niej mogli wziąć również chętni do nauki mniej zamożni uczniowie.

Program pobytu obejmował nie tylko same zajęcia lekcyjne w LO nr III, ale także wycieczki do Krakowa i Wieliczki, Warszawy, Kazimierza Dolnego, Lublina i Majdanka, Klasztoru na Jasnej Górze oraz Bałtowa i Krzemionek.

- Takie spotkania mają ogromne znaczenie, bo przyczyniają się do kształtowania osobowości uczniów oraz zacieśniania kontaktów miedzy naszymi narodami- mówił dyrektor K.Cegliński.- Młodzież w ich trakcie podnosi swoje umiejętności językowe, poznaje świat i kulturę innych krajów. Nawiązane zostały też nowe przyjaźnie, które na pewno potrwają jeszcze bardzo długo po zakończeniu szkolnej wymiany.
/M. Godlewska/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 6325 razy,
ostatnio: 2020-11-30 20:12:55
Skomentuj artykuł:
Powrót