Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2005-10-31

Otwarci na Europę

Obcokrajowcy w "Staszicu"

Czego obcokrajowcy mogą nauczyć się od polskiej młodzieży? Na specjalnie przygotowanych dla gości zajęciach w LO nr I im. S. Staszica w Ostrowcu Św., opowiadano im o tym, co Polacy mają najcenniejszego. Lekcje historii, geografii i biologii były prowadzone w języku angielskim.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Młodzież z liceum im. S. Staszica od dwóch lat uczestniczy w międzynarodowym projekcie Socrates Commenius, tworząc wraz z partnerami z Finlandii, Hiszpanii, Włoch i Niemiec program "Europa w budowie".

- Najważniejszym założeniem programu jest pokazanie tego, czym dany kraj może się pochwalić- mówi Grażyna Kałamaga, dyrektor LO nr I.- Począwszy od historii, poprzez tradycje, a nawet współczesne przedsięwzięcia i wydarzenia, z których można być dumnym. Nasi uczniowie bardzo chętnie włączyli się do projektu, jest to dla nich również możliwość poznania świata.

Uczniowie uczestniczący w projekcie odwiedzili już rówieśników w Hiszpanii i Finlandii, poznając ich ojczyzny. W minionym tygodniu kilkunastoosobowa grupa uczniów i nauczycieli, zwiedziła Polskę i Ostrowiec Św. Z okazji przyjazdu gości z czterech krajów, zorganizowano w szkole specjalne zajęcia.

- Młodzież mieszka u naszych uczniów i wraz z nimi bierze udział w zajęciach, głównie językowych- mówi Grażyna Kałamaga.- Ponieważ mamy w programie kilka języków, Włosi, Niemcy

i Hiszpanie nie mają problemu z wyborem zajęć. Gorzej z Finami, bo tego języka nie uczymy, ale oni również się odnaleźli.

W poniedziałek i wtorek odbyły się lekcje geografii, historii i biologii. Geografia została w całości poprowadzona w języku angielskim przez Jana Starzomskiego, w historii uczestniczyli członkowie Klubu Europejskiego, zaś w biologii uczniowie klasy o takim profilu, również posługujący się językiem angielskim.

- Jesteśmy pod wrażeniem poziomu znajomości obcego języka- stwierdziła Alexandra Freigang- Krause, nauczycielka z Niemiec, główny koordynator projektu.- Wiele się uczymy od siebie nawzajem podczas tych spotkań, najwięcej na pewno młodzież, ale my nauczyciele również.

Ostrowieckich uczniów czekają jeszcze dwie zagraniczne wyprawy do europejskich kolegów. Będą poznawać specyfikę Włoch, a cały projekt zakończy się w przyszłym roku w Niemczech.
/A. Śledzińska/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 6397 razy,
ostatnio: 2020-11-30 09:18:58
Skomentuj artykuł:
Powrót