Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2005-10-31

Pojedynek na słowa

Jesienny konkurs recytatorski

Katarzyna Kądziela i Łukasz Krawętkowski - dwoje utalentowanych ostrowczan zdobyło wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim Literatury Współczesnej, który odbył się w Miejskim Centrum Kultury.
Już 21. raz udało się organizatorom zaprosić do Ostrowca Św. jednych z najlepszych i wielokrotnie już utytułowanych młodych ludzi z całego kraju zajmujących się recytacją poezji i prozy. Przez trzy dni, ponad 30 osób zaprezentowało swoje umiejętności interpretatorskie przedstawiając utwory m.in. B.Leśmiana, F.Dostojewskiego, T.Tołstoja, W. Gombrowicza

i W.Whartona.

Odbywający się w Miejskim Centrum Kultury konkurs recytatorski różni się formułą od innych tego typu spotkań, ponieważ po wysłuchaniu prezentacji uczestników, odbywały się, często burzliwe dyskusje na temat interpretacji danego utworu pomiędzy wykonawcami, jurorami, a publicznością.

-Brałam udział w ostrowieckich spotkaniach literackich po raz trzeci- mówiła Małgorzata Kęsik z Dębicy.- Uważam, że jest to jeden z najlepszych konkursów jakie odbywają się w Polsce.

Jury w składzie: Andrzej Głowacki i Konrad Dworakowski - reżyserzy z Warszawy oraz Barbara Michałowska-Rozhin - logopeda

i pracownik naukowy UMCS

w Lublinie przyznali pięć równorzędnych nagród po 400 zł każda: Przemysławowi Buksińskiemu

z Białej Podlaskiej, Damianowi Jaroszemu z Ostrzeszowa, Monice Kowalczyk ze Starachowic, Mirosławie Micek z Dębicy oraz Edycie Solnicy ze Skarżyska Kamiennej.

-Dla kilku prezentacji naprawdę warto było tu przyjechać- mówił Andrzej Głowacki.

- W przypadku dwóch recytacji autentycznie się wzruszyłem.

W wyniku głosowania publiczności nagrody po 300 zł otrzymały: Magdalena Kozubek ze Złocieńca, dla której odtwarzacz CD ufundował Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz Ewelina Rzepecka z Łodzi, która dostała dodatkowo radiomagnetofon od Zarządu Okręgu Towarzystwa Kultury Teatralnej w Kielcach.

Publiczność przyznała także wyróżnienia po 200 zł: Amadeuszowi Gendigowi i Urszuli Sawickiej ze Słupska, Justynie Kumor z Łodzi, Lucynie Bielatowicz z Dębicy, Mateuszowi Nowakowi z Lublina, Dorocie Lesiak ze Starachowic oraz Katarzynie Kądzieli i Łukaszowi Krawętkowskiemu z Ostrowca Św.

-Interpretacją poezji i prozy zajmuję się już od czasów szkoły podstawowej- mówił ostrowczanin Łukasz Krawętkowski, który z wykształcenia jest psychologiem.- Jest to dla mnie coś więcej niż tylko zabawa słowem, to także doskonalenie samego siebie poprzez kontakt ze sztuką i literaturą współczesną.
/M. Godlewska/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 7106 razy,
ostatnio: 2020-12-02 00:16:11
Skomentuj artykuł:
Powrót