Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2005-10-31

Studenci wolą komercję?

Przegląd filmowy zakończony

Publiczność na "VI Ostrowieckich Spotkaniach Filmowych" dopisała tylko podczas seansów dopołudniowych. Wieczorami do kina "Etiuda" przychodziła niewielka liczba wielbicieli kina artystycznego - zabrakło wśród nich studentów, czyli tych, którzy kiedyś byli siłą napędową jesiennego przeglądu filmów w Ostrowcu Św.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Tegoroczne "Spotkania filmowe" trwały od 21 do 27 października. W ostrowieckim kinie "Etiuda" wyświetlonych zostało 7 obrazów dotykających różnorodnej tematyki.

-Chcieliśmy, żeby propozycja była dość szeroka i dlatego wybraliśmy różne gatunki filmowe, od dramatów po komedie- mówi Waldemar Włodarczyk, koordynator festiwalu w "Etiudzie".- Pojawiły się filmy, które zwyciężały w festiwalach i przeglądach, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Ciepło zostały przyjęte komedie - francuska "Smak życia 2" i czeska "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie".

-Obraz w reżyserii Petra Zelenki to coś więcej, niż tylko zabawna opowieść o życiu sfrustrowanego młodego mężczyzny- mówiła jedna z uczestniczek przeglądu.- To bardzo mądry film traktujący o odwiecznym ludzkim pragnieniu, czyli odnalezieniu miłości i szczęścia w życiu.

Filmem wiodącym i zdecydowanie najtrudniejszym w odbiorze podczas tegorocznego przeglądu był "Persona Non Grata" Krzysztofa Zanussiego.

-Ten reżyser specjalizuje się w problematyce dotykającej rozczarowania życiem i śmierci- mówił jeden z widzów.

- To ciężkie kino, do którego trzeba być dobrze przygotowanym psychicznie, żeby zrozumieć jego wymowę.

Meksykańskie "Głosy niewinności" opowiadające o dziecku, któremu odebrano prawo do dzieciństwa i brutalnie zmuszono do udziału w konflikcie zbrojnym oraz wyjątkowa rola Krystyny Feldmann w "Moim Nikiforze" zrobiły na ostrowieckiej publiczności chyba największe wrażenie.

Najliczniejszą publiczność na seansie popołudniowym zgromadził francuski film "5x2" mówiący o stopniowym rozpadzie związku niegdyś mocno zakochanych w sobie ludzi. Oprócz "Smaku życia 2" także film "2046"wybrany został celowo jako kontynuacja filmu, który pojawił się podczas ubiegłorocznych "Spotkań Filmowych", czyli "Spragnionych miłości".

-Jestem zawiedzony nieobecnością studentów. Dużo osób narzeka, że brakuje ambitnego kina, ale kiedy je wyświetlamy, to niestety sala świeci pustkami- mówił W.Włodarczyk.- Nie odejdziemy jednak od tej tradycji - jeden jesienny tydzień co roku będzie przeznaczony dla "Ostrowieckich Spotkań Filmowych".
/M. Godlewska/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 5948 razy,
ostatnio: 2020-11-30 06:13:22
Skomentuj artykuł:
Powrót