Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2005-04-11

Co zostało w głowach?

Wodny sprawdzian


Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
      Ponad 800 ostrowieckich szóstoklasistów przystąpiło w miniony wtorek (5.IV) do swojego pierwszego egzaminu. Mimo że jego wyniki nie będą miały wpływu na końcowe oceny, dzieci podeszły do niego poważnie.


    Tegoroczny sprawdzian wiedzy, jaka przez sześć lat nauki w szkole podstawowej powinna pozostać w głowach przyszłych gimnazjalistów, nosił tytuł "W wodzie". Zarówno część humanistyczna, jak i przyrodnicza dotyczyła środowiska wodnego. Uczniowie musieli odpowiedzieć na 26 pytań, z czego pierwszych 20 było pytaniami testowymi, zaś pozostałe opisowe. W części humanistycznej należało m.in. odpowiedzieć na pytanie co przyczyniło się do powstania żeglugi, ułożyć zaproszenie na zawody pływackie, napisać jakie korzystne zmiany w życiu człowieka dokonały się dzięki rozwojowi żeglugi. Część przyrodnicza wymagała znajomości przykładów przystosowania ryb do życia w środowisku wodnym. Na rozwiązanie zadań uczniowie mieli godzinę.


    - Do sprawdzianu przystąpiło 867 uczniów w 32 oddziałachmówi Jan Malinowski, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych UM w Ostrowcu Św.- Nie było żadnych problemów, mam nadzieję, że egzamin poszedł dzieciom dobrze, a wyniki będą satysfakcjonujące.


    W czasie egzaminów kilka ostrowieckich "podstawówek" zostało zwizytowanych pod kontem przygotowania zajęć dla uczniów innych klas. Mimo iż dzieci z oddziałów od I do V miały dzień wolny i mogły zostać w domu, to jednak niektóre przyszły do szkół, gdzie zorganizowano dla nich zajęcia w świetlicach. Funkcjonowały także bloki żywieniowe.


    - Chciałem przekonać się, jak funkcjonują szkoły przed czekającymi nas 26 i 27 kwietnia egzaminami dla gimnazjalistów- mówi Jan Malinowski.- W tych dniach klasy pierwsze i drugie powinny mieć zorganizowane zajęcia poza szkołą tak, aby trzecioklasiści mogli przystąpić do sprawdzianu w ciszy i spokoju.


    Wyniki egzaminów klas szóstych znane będą na początku maja, ale nie wpłyną na ich oceny, ani na to, czy uczniowie dostaną się do gimnazjów, które sobie wybiorą.


    A. Śledzińska
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 11520 razy,
ostatnio: 2021-02-27 22:22:07
Skomentuj artykuł:
Powrót