Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2005-04-09

Największa msza święta w dziejach miasta

Modlitwy za Ojca Świętego

Źródło: Urząd Miasta


Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
      W czwartek na ostrowieckim Rynku zostało odprawione największe w historii miasta nabożeństwo. Około 20 tysięcy wiernych modliło się w intencji zmarłego w sobotę 2 kwietnia naszego Wielkiego Rodaka Papieża Jana Pawła II. Przed rozpoczęciem mszy świętej zebrani na Rynku mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego śpiewali ulubione pieśni Ojca Świętego oraz wzięli udział w Apelu Jasnogórskim transmitowanym bezpośrednio z Częstochowy. Kilka minut przed godziną 21 na Rynek przybyła procesja, na czele której szły poczty sztandarowe oraz duchowieństwo ze wszystkich ostrowieckich parafii. We mszy świętej uczestniczyli także przedstawiciele władz miasta i powiatu, radni miejscy i powiatowi, Posłowie na Sejm RP. Mszę świętą celebrował proboszcz parafii Św. Michała ksiądz prałat Tadeusz Lutkowski, który na wstępie podkreślił ogromną rolę Ojca Świętego w życiu każdego Polaka i całego narodu. Wspomniał także pielgrzymki Papieża do Ojczyzny i jego nauki głoszone w encyklikach. Zgromadzeni na Rynku mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego ze łzami w oczach słuchali słów wypowiadanych przez księdza prałata Tadeusza Lutkowskiego. Nawet ludzie młodzi nie kryli wzruszenia i ogromnego żalu.


    - Ojciec Święty jest wzorem dla wszystkich - mówi Katarzyna Gruszka uczennica liceum im. Joachima Chreptowicza. - Największe osobistości świata przyjeżdżają do Watykanu, aby złożyć hołd temu wybitnemu człowiekowi. To prawdziwy fenomen, że jedna osoba potrafiła zjednoczyć prawie wszystkich ludzi. Papież szczególnie kochał młodzież, co niejednokrotnie podkreślał. Uważam, że każdy z nas powinien przemyśleć swoje życie.


    Wyjątkowy nastrój podkreślały pieśni śpiewane podczas mszy przez nauczycielski chór Coro Cantorum. Homilię wygłosił ksiądz Franciszek Sałęga z parafii Św. Michała.


    - Śmierć Ojca Świętego to wielka strata dla całego świata - mówił ksiądz Sałęga. - Teraz musimy nauczyć się żyć bez niego. My chrześcijanie wierzymy, że Papież jest teraz szczęśliwy w domu swojego Ojca. Nasz Wielki Rodak przez cały czas trwania swojego pontyfikatu walczył o pokój na świecie, starał się pogodzić zwaśnione narody. Swoją wybitną osobowością niósł przesłanie radości i wiary. Zawsze był z ludźmi biednymi, chorymi, i cierpiącymi. Nauczył nas, że przez cierpienie zbliżamy się do Boga. Jego wrażliwe serce ogarniało ból i troski całego świata. Szczególnie ukochał młodzież, dlatego też apeluję do was ludzi młodych -zapamiętajcie nauki Ojca Świętego.


    Punktualnie o 21. 37 w godzinę śmierci Ojca Świętego zgasły światła, rozbrzmiały dzwony i syreny. W chwilę później nastąpiła przejmująca cisza. Tysiące uczestników mszy świętej uniosło w górę zapalone znicze i pochodnie. To był wspaniały i niepowtarzalny moment.


    - Jeszcze nigdy nie uczestniczyłam w tak pięknym nabożeństwie. Te światła, ślicznie ubrany ołtarz pełen kwiatów i wspaniałe zachowanie uczestników mszy, którzy zjednoczyli się w bólu po śmierci Papieża sprawia, że wierzę w to iż nauki Ojca Świętego pozostaną w nas wszystkich na zawsze - powiedziała ze łzami w oczach Renata Kwaśniak mieszkanka osiedla Ogrody.


    - Jestem pod wrażeniem oprawy tej mszy - powiedział Zdzisław Foremniak - Nie spodziewałem się takiego odzewu ze strony mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego.


    Podczas mszy świętej orkiestra Miejskiego Centrum Kultury zagrała Hejnał Maryjny. Jeszcze długo po zakończeniu nabożeństwa wielu ludzi w skupieniu i zadumie modliło się za duszę zmarłego Papieża. Powracając do domów mieszkańcy zapalali świeczki i znicze na Alei Jana Pawła II. Było to światło złożone w hołdzie naszemu Wielkiemu Rodakowi.


    Na pamiątkę tej wyjątkowej Eucharystii wierni otrzymali obrazki z wizerunkiem Ojca Świętego na tle kolegiaty p. w. Św. Michała oraz tekstem modlitwy w intencji Jego duszy.


      MJ
     
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 17089 razy,
ostatnio: 2021-03-01 04:25:20
Skomentuj artykuł:
Powrót