Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2003-12-02

"Biblioteka na kółkach" po ostrowiecku


Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
      Dwa tygodnie temu, trzech uczniów Liceum im. Joachima Chreptowicza postanowiło przenieść na nasz ostrowiecki grunt ogólnoświatową akcję pod nazwą Crossing.


    Chodzi tu o rozpowszechnianie książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych. Książki są specjalnie oznakowane nadrukiem "Biblioteka na kółkach". Wewnątrz znajduje się krótka informacja na temat założeń prowadzonej w całym świecie akcji.


    -Książki zostawiamy w autobusach miejskich -mówi Bartosz Foremniak.


    Każdy, kto taką książkę znajdzie, może dowiedzieć się, że jest to książka do przeczytania i pozostawienia - dla kolejnego czytelnika - w autobusie lub innym miejscu publicznym.


    Dana osoba, która przeczytała naszą książkę, może przyłączyć się do naszej akcji i pozostawić również swoje książki w miejscach publicznych.


    Akcja ma na celu popular yzację książek jako takich. Nie chodzi tu o promocję jakiejś jednej, konkretnej książki, czy jakiegoś rodzaju literatur y. W obiegu znajdują się różne książki, z zakresu literatury pięknej, popularnonaukowej, czy fantastyki.


    Tak naprawdę jest to uzależnione od zawartości bibliotek osób, które zechciały oddać swoje książki dla potrzeb "Biblioteki na kółkach".


    -Zdajemy sobie sprawę, że czytelnictwo znacznie spadło w ostatnich czasach -dodaje Bartosz. Jedni nie mają pieniędzy na ich zakup, inni niepotrzebnie starają się zaoszczędzić lub nie mają czasu na pójście do księgarni. Oddając swoje książki "Bibliotece na kółkach", chcemy się dzielić tym, co mamy i co warte jest popularyzacji.


    Chłopcy nie uważają swojej akcji za wyraz naiwności. Nie obawiają się, że zwykli złodzieje lub ludzie nieuczciwi pokrzyżują im szyki.


    -Nawet jeżeli dziewięć na dziesięć książek zostanie skradzionych, to wierzymy, że ta jedna trafi do osoby właściwej, która zechce ją nie tylko przeczytać, ale też przyłączy się do nas -mówi Piotr Pazderski. W ten sposób do obiegu trafią kolejne książki i "Biblioteka na kółkach" nie przestanie istnieć i dzięki temu książki będą nadal popularyzowane w społeczeństwie.


    Aby "Biblioteka na kółkach" nie zakończyła swego istnienia zbyt szybko, uczniowie Liceum im. J. Chreptowicza systematycznie będą uzupełniali "jeżdżący" księgozbiór. Takie uzupełnienie "Biblioteki na kółkach" miało miejsce w ostatni piątek.


    -Część książek zostawiliśmy w recepcji zajezdni MPK -dodaje Piotr Pazderski. Część umieściliśmy w autobusach, które w tym momencie znajdowały się na palcu. Numery boczne tych autobusów spisaliśmy dla własnej orientacji. Pozostałe zostawiliśmy na jednym z najbardziej uczęszczanych przez pasażerów przystanków.


    Uczniowie przeprowadzili zbiórkę książek w swoim liceum. Pomogła im w tym cała szkoła, w tym polonistka, pani Ewa Węsek i dyrektor Jerzy Nowak.


    -Chodziliśmy po klasach i opowiadaliśmy kolegom i koleżankom o naszej akcji -mówi Marcin Bartczak.


    Dzięki temu pozyskaliśmy sporo książek, które trafiły do naszej "Biblioteki na kókach". Jedna z koleżanek załatwiała nam dużo książek z biblioteki, która zakończyła swoją działalność.


    Jak się dowiedzieliśmy, w ostrowieckim wydaniu "Biblioteki na kółkach" rozpowszechniono ogółem ponad sto różnych książek.


    W. Rogala
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 17235 razy,
ostatnio: 2020-10-18 22:29:09
Skomentuj artykuł:
Powrót