Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2003-05-22

Ogólnopolska akcja prewencyjna

Kobieta bezpieczna

      Blisko 100 dziewcząt, uczennic LO im. Wł. Broniewskiego chciało uczestniczyć w rejonowej edycji Ogólnopolskiej Akcji Prewencyjnej "Kobieta bezpieczna". Takie były efekty agitacji przeprowadzonej m. in. przez uczniowski samorząd za pomocą plakatów, indywidualnych rozmów i szkolnych audycji, a także apeli policji, dyrekcji szkoły i pedagogów. Niestety, organizatorzy, funkcjonariusze Wydziału Prewencji ostrowieckiej KPP, mogli przyjąć, na rozpoczęty w ubiegłym tygodniu kurs, tylko połowę ochotniczek.


    Program szkolenia z dziedziny samoobrony został bardzo starannie przygotowany. Znalazły się w nim zarówno zajęcia z pedagogiem, m. in. na temat źródeł agresji u człowieka, a także zajęcia ze specjalistą ds. prewencji, sierżant Małgorzatą Sałapą-Bazak, poświęcone metodom zapobiegania niektórym rodzajom przestępstw i tworzeniu portretu pamięciowego sprawcy.


    Zaplanowano również zajęcia na temat prawa obrony koniecznej oraz praw, jakie przysługują ofiarom przestępstw.


    Zagadnienia te przybliży dziewczętom podkom. Rafał Pietrkiewicz z Wydziału Prewencji ostrowieckiej KPP.


    Drugą część kursu wypełnią natomiast praktyczne zajęcia z ratownictwa medycznego i obrony osobistej w sytuacji zagrożenia. Będą je prowadzić: Dariusz Czupryński z ZHP oraz st. asp. Janusz Lasocki z ostrowieckiej komendy policji.


    Zdobyta na zajęciach wiedza i umiejętności, zdaniem organizatorów kursu, winna pomóc jego uczestniczkom w życiu, nauczyć je prawidłowych zachowań i postaw w sytuacjach zagrożenia, a także nauczyć - jak się bronić.


    Na zdobycie tej właśnie wiedzy i umiejętności liczą również same uczestniczki. Potwierdzą to w czasie krótkich rozmów przed pierwszymi zajęciami.


    -Nie czujemy się bezpiecznie na ulicach naszego miasta -mówiła Marta Sternik, uczennica kl. III, przewodnicząca samorządu szkolnego w LO im. Wł. Broniewskiego. Są w Ostrowcu miejsca o dużym zagrożeniu, szczególnie przed budynkami, gdzie odbywają się dyskoteki. Kurs samoobrony bardzo nam się przyda. Pozwoli nam się czuć pewniej. To ważne, gdy stajemy oko w oko z napastnikiem.


    Podobnego zdania była Kasia Ziemba, również uczennica kl. III, sekretarz szkolnego samorządu uczniowskiego. Powinniśmy wiedzieć, jak radzić sobie w chwili zagrożenia bez oczekiwania na czyjąś pomoc. Musimy same nauczyć się bronić. Tylko w ten sposób poradzimy sobie w ekstremalnych sytuacjach. Zdaję sobie jednocześnie sprawę z tego, że zdobycie takiej wiedzy i opanowanie sztuki samoobrony wymaga czasu. Warto go jednak przeznaczyć na ten cel.


    -Cieszę się -mówiła kolejna uczestniczka kursu, Paula Nicieja, uczennica kl. I, że stworzono nam w szkole możliwość uczestniczenia w tej akcji. Jesteśmy wdzięczne trenerom, że chcą nam poświęcać swój czas i przygotowywać do stawienia czoła zagrożeniu. Jesteśmy słabsze od mężczyzn, ale to nie powinno nas stawiać na przegranej pozycji.


    Zdaniem Kasi Kacały i Kingi Rozpierskiej, uczennic klasy I, umiejętności wyniesione z kursu mogą okazać się bardzo przydatne w każdej, trudnej sytuacji, a szczególnie w osiedlu, gdy gromadzą się grupy chłopców, zachowując butnie i agresywnie. Nie zawsze skutkuje w takich sytuacjach zwrócona uwaga czy perswazja. Na pomoc dorosłych też nie zawsze można liczyć. Trzeba więc umieć się bronić samej.


    Swe zadowolenie z organizowanej wśród uczennic tej szkoły akcji, wyraził dyrektor LO im. Wł. Broniewskiego.


    Przyznał, iż widoczny coraz częściej brak poszanowania, tolerancji i życzliwości wpływa na wzrost zagrożenia. Po ukończeniu kursu z samoobrony dziewczęta będą mogły czuć się bezpieczniej. A więc drżyjcie mężczyźni.


    /m/
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 19214 razy,
ostatnio: 2020-07-07 09:04:52
Skomentuj artykuł:
Powrót