Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2003-05-08

3 maja po nowemu?


Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
      Według nowego programu przebiegły w Ostrowcu obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Niestety, licznie przybyła na Rynek grupa mieszkańców Ostrowca nie usłyszała okolicznościowych przemówień, a jedynie przyglądała się prezentacji pocztów sztandarowych i kilkunastominutowej ceremonii składania kwiatów pod pomnikiem ofiar masowej egzekucji z 30 września 1942 r. Tradycyjnie już wieńce i wiązanki złożyły delegacje ostrowieckich urzędów, zakładów pracy, szkół, organizacji kombatanckich i ugrupowań politycznych.


    Główna część obchodów 212. rocznicy uchwalenia Konstytucji rozpoczęła się nieco wcześniej w Galerii Biura Wystaw Artystycznych z udziałem m. in. prezydenta Jana Szostaka, wicestarosty Teresy Piwnik, posła na Sejm RP Zdzisława Kałamagi, reprezentantki wojewody świętokrzyskiego Grażyny Zachariasz oraz kombatantów.


    W swoim okolicznościowym przemówieniu prezydent podkreślił wagę sporządzonego przed ponad dwustu laty dokumentu i odniósł się do czekającego nas unijnego referendum.


    -Każdy z nas ma szansę stać się takim wizjonerem jak Hugo Kołłątaj, czy Stanisław Staszic. Swoją decyzją zajmijmy w Europie doczesne miejsce, będzie to kontynuacja myśli naszych reformatorów -powiedział. dok. ze str. 1 Z kolei poseł Zdzisław Kałamaga zaapelował do kombatantów o włączenie się ich w ideę akcesji Polski do Unii Europejskiej.


    Ważnym punktem spotkania było uroczyste wręczenie kombatantom awansów na wyższe stopnie wojskowe. I tak, na stopień kapitana awansowano Witolda Krakowiaka, zaś na podporuczników: Władysławę Kaczorowską, Danielę Włodarską, Mieczysława Gromczyka, Stefana Kaczora, Mieczysława Klechowskiego, Kazimierza Kocowskiego, Jana Krzemińskiego, Józefa Rdzanka i Szczepana Skwarka.


    Najstarszym żołnierzom przyznano natomiast patenty "Weteranów Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny".


    W grupie tej znaleźli się: Tadeusz Kral, Franciszek Krupa, Julian Kruszewski, Jan Krzemiński, Jan Lipa, Genowefa Lisowska, Zbigniew Lisowski, Kazimierz Mazan, Kazimierz Nabrzuch i Stanisław Polak.


    Po uroczystości w Galerii BWA jej uczestnicy przenieśli się na Rynek, zaś stamtąd do Kolegiaty Św. Michała na uroczystą mszę w intencji Ojczyzny.


    pas
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 19205 razy,
ostatnio: 2020-06-04 21:21:38
Skomentuj artykuł:
Powrót