Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2003-05-08

Wspólnie odnaleźliśmy młode talenty


Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
      We wtorek, 29 kwietnia w Państwowym Gimnazjum Nr 4 odbył się finał międzygimnazjalnego konkursu poetyckiego "Szukamy Młodych Talentów", zorganizowanego przez nauczycielki języka polskiego w PG Nr 4: Agatę Adamek, Julitę Jasińską i Jolantę Zielińską. Konkursowi patronowała wicedyrektor PG Nr 4, Grażyna Nowakowska.


    Okazało się, że w dobie nawału filmów i gier komputerowych bardzo dużo młodych ludzi stać na notowanie pięknych uczuć i refleksji, na kontakt z poezją. Nastolatki nie boją się pisać o swojej pierwszej miłości, o swych wrażeniach i przeżyciach, wielokrotnie posługując się niezwykle malarskim widzeniem świata i stosunkowo dojrzałym formułowaniem pewnych myśli, osądów. . .


    Na konkurs nadesłano 43 wiersze, 39 autorów z gimnazjum nr 1, 4, i 5 w Ostrowcu oraz z Ćmielowa, Bałtowa i Bodzechowa. Bardzo różnorodne to były prace, ale prawie wszystkie na bardzo wysokim poziomie. Jury w składzie: Dominika Brzostowicz, członek Związku Literatów Polskich, prezes klubu literackiego "Aspekt", Grażyna Nowakowska, wicedyrektor PG Nr 4, Ewa Młodawska, nauczyciel języka polskiego oraz dziennikarze Norbert Zięba, Mirosław Poświatowski i Kazimiera Żak było jednomyślne. Wszyscy wskazali na najlepszy - ich zdaniem - wiersz, jakim jest "Przebaczenie" Martyny Szustakiewicz z PG Nr 4. Podobna jednomyślność panowała przy przyznawaniu kolejnych miejsc. Dwa drugie miejsca uzyskały: "Kłótnia" Moniki Misiurskiej z PG Nr 1 i "Najważniejsze jest to. . . " Leny Seweryn z PG w Ćmielowie. Dwa trzecie miejsca uzyskały: Nadia Grabowska z PG Nr 5 za wiersz "Kartka z pamiętnika Julii" oraz Kinga Zdyb z PG Nr 1 za wiersz "Samotność".


    Wyróżnienia uzyskali: Beata Dzikowska - PG Ćmielów, Łukasz Bil - PG Nr 4, Emilia Horosz - PG Ćmielów, Karolina Baradziej -PG Nr 1, Paulina Sandrak -PG Ćmielów, Aneta Ziółkowska -PG Ćmielów i Marta Książkiewicz -PG Ćmielów.


    Finał konkursu przebiegał w bardzo uroczystej atmosferze. Wszyscy uczestnicy uzyskali pamiątkowe dyplomy i symboliczne upominki. Młodzież z "czwórki" recytowała nagrodzone wiersze w oprawie muzycznej nadanej przez Ewę Goworowską. W pięknej, wiosennej scenerii udekorowanej sali płynęły strofy poezji młodych autorów.


    Dobrze, że młodzież decyduje się pokazać swą twórczość, że notowane przez nią wrażenia i próbki literackie nie zginą w szufladach uczniowskich biurek. Nauczycielom należą się brawa za to, że podsycają wrażliwość uczniów, zwracają uwagę na piękno, doceniają doznania i przemyślenia naszych dzieci. Poezja jest tak bardzo intymną, z serca płynącą formą sztuki.


    Można i trzeba pracować nad formą wiersza, warto zgłębiać tajemnice dobrej poezji. Ale bez jej ducha nie da się osiągnąć sukcesu. Tego ducha poezji życzę wszystkim młodym, wrażliwym na piękno.


    Organizatorzy konkursu dziękują sponsorom: Wydziałowi Edukacji Urzędu Miasta, Towarzystwu Ubezpieczeniowemu Credit Suisse, księgarni "Odeon" i stacji benzynowej "Aral".


    K Żak
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 20668 razy,
ostatnio: 2020-05-27 15:27:17
Skomentuj artykuł:
Powrót