Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2011-05-09

Nadchodzą Europejskie Słoneczne Dni !

W dniach 1-15 maja 2011r. odbywają się po raz pierwszy w Polsce oficjalne obchody Europejskich Słonecznych Dni. Jest to akcja ekologiczna o charakterze edukacyjnym i informacyjnym realizowana w całej Europie, której celem jest ochrona środowiska i klimatu poprzez wykorzystanie energii słonecznej w tym przede wszystkim kolektorów słonecznych i systemów fotowoltaicznych. Krajowym koordynatorem kampanii ekologicznej jest Instytut Energetyki Odnawialnej.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Wymogiem dyrektywy UE 2009/28/WE o promocji stosowania odnawialnych źródeł energii jest przygotowanie przez każdy z krajów członkowskich krajowych kampanii ekologicznych promujących energetykę odnawialną. Ponadto, Krajowy Plan Działań w zakresie energii ze źródeł odnawialnych zakłada, że do 2020 roku w Polsce zostanie zainstalowanych 15 mln m2 kolektorów słonecznych oraz że ten program inwestycyjny powinien być wsparty ogólnokrajową kampanią informacyjno-promocyjną.

Dodatkową zachętą do inwestowania w kolektory słoneczne jest uruchomiona dotacja NFOŚiGW na zakup i montaż instalacji kolektorów słonecznych (45%; www.slonecznedni.pl).

W dniach 13-15 maja Europejskie Słoneczne Dni zawitają do Ostrowca Św., w trakcie których będzie można zapoznać się z technologią energii odnawialnej m.in. kolektorów słonecznych (14 maja podczas imprezy "Słoneczny Ostrowiec").

W programie m.in. wystąpienia zaproszonych gości; koncert solistów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia, grupy Perły Ryszarda Góry, orkiestry młodzieżowej MCK; prezentacje i wykłady na temat kolektorów - możliwości zakupu, instalacji, dofinansowania z NFOŚiGW; pokazy sprzętu solarnego, dodatkowe niespodzianki.

Szczegółowy program obchodów Europejskich Słonecznych Dni w Ostrowcu:

13 MAJA (10:00 – 13:00)
„BIEG PO SŁOŃCE” Ośrodek Rekreacyjny „GUTWIN”
/impreza dla dzieci i młodzieży/

14 MAJA (10:00 – 14:00)
„SŁONECZNY OSTROWIEC” Kino „ETIUDA”
/impreza dla mieszkańców/

15 MAJA (10:00 – 14:00)
„PIKNIK SŁONECZNY” Zespół Szkół nr 3 - THM
/impreza dla mieszkańców/

Organizatorzy:
Zespół Szkół nr 3 - THM, Zespół Szkół nr 4 - Samochodówka, Liceum Ogólnokształcące Nr II, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4, Państwowa Szkoła Muzyczna I st., Zespół Szkół Publicznych nr 2, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1, Liceum Ogólnokształcące Nr III

Zapraszamy
/MAcSi/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 24994 razy,
ostatnio: 2020-07-14 03:12:51
Skomentuj artykuł:
Powrót