Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-05-11

Kurpiowsko-Łowickie Dni Ziemi

Źródło: Urząd Miasta

Tegoroczne VII Dni Ziemi w Ostrowcu Świętokrzyskim zorganizowane przez Miejskie Centrum Kultury poświęcone były prezentacji walorów Kampinoskiego Parku Narodowego oraz kurpiowskiego i łowickiego folkloru.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
W piątek rano w kinie "Etiuda" odbył się pokaz filmu " Z łosiem w herbie". Z wykładami wystąpiły Katarzyna Fidler z Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie i etnograf Jadwiga Migdał, która mówiła o sztuce ludowej regionów kurpiowskiego i łowickiego.

O 18.00 w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury odbył się zbiorowy wernisaż kilku wystaw. Przez weekend można było tam obejrzeć eksponaty z Kampinoskiego Parku Narodowego w postaci spreparowanych zwierząt ( m.in. łoś, dzik, wydra, kuna ), zdjęcia z Puszczy Kampinoskiej wykonane przez Annę i Jana Boberów, Tomasza Hryniewieckiego, Andrzeja Mickiewicza i kierownika Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego Grzegorza Okołowa, który podczas wernisażu pasjonująco opowiadał o urokach i tajemnicach mazowieckich kniei. W Galerii Fotografii MCK wyeksponowano także wystawę malarstwa Agnieszki Oleszkiewicz p.t. "Spacer po lesie" oraz wycinanki łowickie autorstwa Grażyny Gładkiej i Wiesławy Wójcik, a także wycinanki kurpiowskie wykonane przez Jadwigę Ciak.

Po wernisażu na scenie kina "Etiuda" wystąpił zespół "Kurpianka-Cepelia" z Kadzidła w powiecie ostrołęckim, który wykonywał pieśni i tańce z kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Towarzyszył mu Andrzej Staśkiewicz, artysta ludowy, który własnoręcznie wykonuje unikatowe drewniane instrumenty, m.in. skrzypce, flety i liry korbowe. Po koncercie w kinie publiczność udała się do Klubu Muzycznego "Perspektywy", gdzie odbyła się degustacja potraw regionalnych przygotowanych i serwowanych przez Mariannę Gadowską z Kadzidła i Zofię Mycką ze Strzelcewa koło Łowicza, a więc miejscowości, w której pochodzący z Ostrowca Świętokrzyskiego wybitny reżyser Jan Rybkowski kręcił film "Chłopi". Pani Zofia wystąpiła w nim jako statystka w kilku charakterystycznych epizodach, o których barwnie opowiadała podczas cieszącej się olbrzymim powodzeniem degustacji regionalnych smakołyków.

Ostrowieckie obchody Dni Ziemi kontynuowano podczas sobotniego pikniku w Parku Miejskim im. Józefa Piłsudskiego. Na scenie zaprezentowały się Ludowy Zespół Artystyczny "Kasztelanka" z Sierpca, Zespół Ludowy "Koderki" z Łowicza i Zespół Folklorystyczny "Kurpianka - Cepelia" z Kadzidła. Ponieważ miasto stołeczne Warszawa leży na skraju Kampinoskiego Parku Narodowego, do udziału w VII Dniach Ziemi zaproszono również dwie najbardziej znane warszawskie kapele podwórkowe. Folklor miejski w najlepszym z możliwych wykonaniu zaprezentowały Kapela z Targówka i Kapela Stasia Wielanka, która została szczególnie ciepło przyjęta przez ostrowiecką publiczność.

Jako ostatni wystąpił wrocławski zespół folkowy "Chudoba", który swój prawie dwugodzinny koncert rozpoczął od wiązanki pieśni kurpiowskich. Później rozległy się brawurowo wykonane melodie łemkowskie, huculskie, słowackie, węgierskie, bałkańskie, żydowskie, a na bis również cygańskie i ukraińskie. Sobotniemu piknikowi w Parku Miejskim towarzyszył cieszący się sporym zainteresowaniem mieszkańców miasta kiermasz kurpiowskiego i łowickiego rękodzieła. W jego trakcie można było nabyć także ekologiczny kurpiowski chleb z Kadzidła.
/UM/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 25195 razy,
ostatnio: 2020-10-01 04:42:35
Skomentuj artykuł:
Powrót