Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-04-09

Kulturalne porozumienie trzech miast

Źródło: Urząd Miasta

W środę 7 kwietnia w Starachowicach odbyła się konferencja prasowa poświęcona prezentacji projektu "Kulturalna Dolina Kamiennej", który jest wspólnym przedsięwzięciem samorządowych instytucji kultury ze Skarżyska- Kamiennej, Starachowic i Ostrowca Świętokrzyskiego.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Inicjatywa współpracy trzech miast położonych nad Kamienną to innowatorskie działanie w skali naszego regionu. Wartość projektu to 4 miliony 700 tysięcy złotych. Wkład własny uczestniczących w nim miast wyniesie 30 %, co oznacza, że każdy z trzech samorządów będzie musiał przeznaczyć na ten cel po 470 tysięcy złotych. Pozostałe pieniądze mają pochodzić z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Głównym beneficjentem projektu ma być Starachowickie Centrum Kultury ściśle współpracujące z Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej i ostrowieckim MCK. Takie ustalenia zawiera porozumienie podpisane przez prezydentów trzech miast znad Kamiennej : Romana Wojcieszka ze Skarżyska - Kamiennej, Wojciecha Bernatowicza ze Starachowic i Jarosława Wilczyńskiego z Ostrowca Świętokrzyskiego.
- Wiele nas łączy a nic nie dzieli. Oprócz Kamiennej łączą nas także droga nr 42 i linia kolejowa nr 25 - zauważył prezydent W. Bernatowicz.- "Kulturalna Dolina Kamiennej" to będzie dobra marka, poprzez którą chcemy pokazać nasze skarby, a są nimi ludzie, przyroda i kultura- stwierdził R. Wojcieszek. - Mam nadzieję, że nasze wspólne działania zostaną zauważone nie tylko w miastach nad Kamienną. Jesteśmy skazani na sukces, bo poprzez swoją niekonwencjonalność uwzględnione w tym projekcie wydarzenia przyciągną rzesze chętnych. Tym bardziej, że trzy samorządowe instytucje kultury przygotowały strategię działania na kilka najbliższych lat, do 2014 r. - poinformował prezydent miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Wilczyński.
Przedstawiając wspomnianą strategię dyrektor Starachowickiego Centrum Kultury Tomasz Kordeusz zwrócił uwagę na najważniejsze bloki tematyczne, na jakie podzielono projekt "Kulturalna Dolina Kamienna". Należą do nich m.in. "Trendycja", "Ludzie dorzeczy", "Od paleolitu do żelaza", "Cooltoura", "TeArt", "Tratwa kulturalna", "Wielki piec- tygiel kultur", "Grajdół", "Płyta Kamienna" czy "Zlot czarolotów i dziwadeł". - Ten projekt ma promować całą północną część naszego regionu. Chcemy pokazać piękno tej ziemi poprzez wydarzenia kulturalne mocno osadzone w tradycjach świętokrzyskiej krainy - stwierdziła dyrektorka Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim Elżbieta Baran. Projekt złożony do programu "Promocja gospodarcza i turystyczna regionu" jest już po pierwszej ocenie formalnej. Teraz oczekuje na kolejną oraz na ocenę merytoryczną. Decyzję o przyznaniu dotacji Świętokrzyski Urząd Marszałkowski podejmie na przełomie maja i czerwca. W razie otrzymania środków z RPO realizacja projektu "Kulturalna Dolina Kamiennej" rozpocznie się 1 stycznia 2011. Wcześniej bo już 22 maja przedstawiciele Trójmiasta nad Kamienną spotkają się na "Zjeździe Miast" w Ostrowcu Świętokrzyskim. W lipcu podobne spotkanie odbędzie się w Skarżysku- Kamiennej a w sierpniu w Starachowicach. Prezentując założenia projektu "Kulturalna Dolina Kamiennej" podkreślano, że stanowi on zaledwie początek ścisłej współpracy trzech miast także na innych płaszczyznach, a przede wszystkim gospodarczej. Prezydenci Skarżyska- Kamiennej, Starachowic i Ostrowca Świętokrzyskiego liczą m.in. na wspólne pozyskanie pieniędzy na odnowienie taboru komunikacji miejskiej oraz modernizację drogi nr 42 i linii kolejowej nr 25.
/UM/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 24082 razy,
ostatnio: 2020-07-10 19:49:56
Skomentuj artykuł:
Powrót