Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-04-21

Telemost połączył ostrowieckich licealistów z rówieśnikami z całej Europy


Ośmioro licealistów z III Liceum Ogólnokształcącego imienia Władysława Broniewskiego w Ostrowcu uczestniczy w organizowanej przez władze Moskwy Konferencji Międzynarodowej Telemost 2010.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Wczoraj ostrowieccy licealiści rozmawiali z rówieśnikami z Moskwy oraz kilkunastu krajów europejskich biorących udział w projekcie.

SZÓSTY TELEMOST


Młodzież z "Bronka" bierze udział w konferencji Telemost już po raz szósty. Uczestniczy w niej młodzież z kilkunastu krajów Europy, a organizatorem jest Szkoła Średnia numer 1522 w Moskwie. Projekt w całości finansowany jest przez mera Moskwy.

Tematem tegorocznego Telemostu jest II wojna światowa. Każdy z uczestników przygotowuje prace, które są oceniane przez specjalną komisję, a na zakończenie każdej edycji Telemostu uczestnicy spotykają się w Moskwie na kilkudniowej konferencji.


- Młodzież z naszej szkoły była już pięć razy w Moskwie - mówi Ewelina Gablewska-Wróbel, nauczycielka języka rosyjskiego w III Liceum Ogólnokształcącego. - Uczestniczy tam w spotkaniach z rówieśnikami z Moskwy, w konferencjach no i oczywiście zwiedza miasto. W tym roku w projekcie uczestniczy ośmioro uczniów naszej szkoły i mam nadzieję, że wszystkie prace zostaną dobrze ocenione i w listopadzie cała ósemka pojedzie do Moskwy.

PO ROSYJSKU I FRANCUSKU


Podczas Telemostu młodzież z różnych krajów porozumiewa się po rosyjsku, a od tego roku także po francusku. W ośmioosobowej grupie uczestników z III Liceum Ogólnokształcącego, trzy osoby - Aleksandra Ciężka, Kinga Jambor, Mateusz Tworzewski - rozmawiały po rosyjsku, a pięć - Aleksandra Iskra, Piotr Tokarski, Paulina Ferys, Ewelina Urbańska, Marta Musiał - po francusku. Opiekunkami uczestników projektu są Ewelina Gablewska-Wróbel, Alicja Samot i Barbara Bednarska-Solnica.


- Ponieważ tematem tegorocznej edycji Telemostu jest II wojna światowa, już w pierwszych pytaniach od rówieśników z Moskwy pojawił się temat Katynia i katastrofy pod Smoleńskiem - dodaje Ewelina Gablewska-Wróbel. - Młodzi Rosjanie pytali czy po katastrofie zmienił się stosunek Polaków do Rosjan. Nasi uczniowie bardzo pozytywnie wyrażali się o wszystkich działaniach władz i społeczeństwa rosyjskiego po katastrofie i zapewniali, że z pewnością wpłynie to na poprawę wizerunku Rosji w oczach Polaków.
/Mirosław ROLAK, 21 kwietnia 2010, 8:00/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 24117 razy,
ostatnio: 2020-07-11 02:04:41
Skomentuj artykuł:
Powrót