Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-04-19

"Theatrum Mundi" w Galerii Fotografii

Źródło: Urząd Miasta

"Theatrum Mundi" to tytuł interesującej ekspozycji jaka od poniedziałku 19 kwietnia jest prezentowana w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jej autorem jest 55. letni Piotr Komorowski, wykładowca w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi oraz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Znany jest także jako pomysłodawca i współzałożyciel Międzynarodowego Forum Fotografii "Kwadrat" we Wrocławiu.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Piotr Komorowski jest członkiem ZPAF i posiada tytuł doktora sztuki. W latach 1989-1995 był związany z ideą elementaryzmu a od dziesięciu lat zajmuje się fotografią inscenizowaną. Artykuły jego autorstwa są publikowane m.in. w "Sztuce", "Obscurze", "Exicie", "Formacie", "Akcencie" ,i "Odrze". Ma na koncie siedemnaście wystaw indywidualnych a jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Galerii Le Parvis Scene Nationale Tarbes Pyrenees we Francji oraz w wielu prywatnych kolekcjach w Polsce, Niemczech i Stanach Zjednoczonych.
- Pojęcie "Theatrum Mundi" rozumiem bardzo osobiście: wszystko co prawdziwe i co sztuczne jest swoistą inscenizacją, w której prawda wymieszana jest z fikcją w proporcji zależnej od dyspozycji mentalnej odbiorcy. Ten ostatni w tym samym stopniu jest widzem co i aktorem. Uczestniczy w globalnym teatrze zdarzeń, któremu na imię rzeczywistość. Nieskończone znaczenia owego "theatrum" przenikają się i warunkują wzajemnie na wielu płaszczyznach. Nie sposób je ogarnąć, można jednakże, co jest już aktem wiary, przyjąć, iż role, scenografia i aktorzy są wykreowani przez nieokreślonego reżysera - Boga, logos, przeznaczenie, bądź też nawiązują wprost do idei modnej ostatnio teorii chaosu. Moje "Theatrum Mundi" to cykl wykreowanych, ale i danych przez przypadek onirycznych obrazów, które swoją subiektywnością opisują jeden z wielu sposobów odczuwania - tak o swojej twórczości i wystawie mówi dr Piotr Komorowski.

Artysta pojawi się w Ostrowcu Świętokrzyskim 4 maja, kiedy to w Galerii Fotografii MCK odbędzie się jego spotkanie autorskie stanowiące element finisażu wystawy "Theatrum Mundi". Jej wernisaż zaplanowany na 16 kwietnia odwołano z powodu żałoby narodowej.
/UM/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 24215 razy,
ostatnio: 2020-07-14 17:48:49
Skomentuj artykuł:
Powrót