Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-10-21

Jubileusz BWA i nagrody dla zasłużonych


Wręczenie wyróżnień osobom zasłużonym dla kultury połączone było z 15-leciem Biura Wystaw Artystycznych.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Poetka Joanna Chruszczyńska, malarka Zofia Pająk i rzeźbiarz Kazimierz Czuba, są laureatami tegorocznych nagród prezydenta Ostrowca dla ludzi zasłużonych dla krzewienia kultury.
Podczas gali inaugurującej kolejny rok kulturalny w Ostrowcu Świętokrzyskim, nie tylko nagradzano ludzi kultury, ale też świętowano 15-lecie Biura Wystaw Artystycznych. Spotkanie rozpoczął występ Mistrzów Słowa - laureatów odbywającego się w czasie weekendu konkursu recytatorskiego.

NAGRODY DLA ARTYSTÓW


Nieodłącznym elementem każdej inauguracji roku kulturalnego są nagrody przyznawane przez prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego. W tym roku Jarosław Wilczyński wyróżnił trzy osoby: poetkę Joannę Chruszczyńską, malarkę Zofię Pająk i rzeźbiarza Kazimierza Czubę.
- W imieniu mieszkańców Ostrowca dziękuję za każde słowo przelane na papier, za każdy ruch pędzla, dłuta, za to, co robicie dla młodszych artystów. Takimi ludźmi Ostrowiec stoi - podkreślił Jarosław Wilczyński.


Inaugurując rok kulturalny prezydent przypomniał, że kiedy robił to po raz pierwszy cztery lata temu, miał trzy marzenia dotyczące kultury.
- Jednym z nich było to, żeby środki na kulturę były wyższe. Dziś, dzięki przychylności radnych i mądremu gospodarowaniu mogę z dumą powiedzieć, że zwiększyliśmy je dwukrotnie - stwierdził. - Drugim marzeniem było stworzenie Ostrowieckiego Browaru Kultury. Doprowadziliśmy do tego, że o możliwość opracowania jego koncepcji ubiega się ponad 130 architektów z całej Europy. Za dwa tygodnie przywiozą tu swoje koncepcje zagospodarowania browaru. Trzecim marzeniem było prężne środowisko, zadowoleni twórcy, pracownicy i odbiorcy. Dwie trzecie tych założeń zrealizowaliśmy.

PICASSO, ABAKANOWICZ, BEKSIŃSKI


Sobota była jednak przede wszystkim świętem Biura Wystaw Artystycznych, obchodzącego w tym roku 15-lecie istnienia.
- Kiedy zaczynaliśmy pracę w 1995 roku, mieliśmy piękne sale, kustosza, wiele chęci i tyle - wspominała Jolanta Chwałek, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych. - Koperty na zaproszenia odbijaliśmy na ksero, wycinaliśmy, kleiliśmy i adresowaliśmy na pożyczonej maszynie do pisania. Dziś na szczęście mamy laptopy, kamery, fotogramy. Udało nam się rozpocząć tworzenie własnej kolekcji.


W ciągu 15 lat w Biurze Wystaw Artystycznych przygotowano około 300 wystaw. Ostrowczanie mieli okazję oglądać dzieła takich twórców jak Pablo Picasso, Henri Matisse, Salvador Dali, Magdalena Abakanowicz, Zdzisław Beksiński, Jerzy Duda Gracz czy Franciszek Maśluszczak. Co najmniej raz w roku swoje prace prezentuje lokalny twórca.


Specjalne życzenia dla pięcioosobowej grupy pracowników BWA przekazały dyrektorki dwóch innych placówek kulturalnych - Elżbieta Baran z Miejskiego Centrum Kultury oraz Elżbieta Pomiankiewicz z Miejskiej Biblioteki Publicznej, która nawet specjalnie na tę okazję napisała wiersz. Nie zabrakło też tortu, chociaż mimo próśb Jolanty Chwałek, nie znalazł się chętny do zdmuchnięcia świeczek.
/Anna ŚLEDZIŃSKA, 21 paždziernika 2010, 7:00/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 32573 razy,
ostatnio: 2021-09-20 10:30:07
Skomentuj artykuł:
Powrót