Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-10-16

Młodzież z Rumuni, Portugalii, Turcji, Francji i Włoch zachwycona Ostrowcem


Kilkudziesięcioosobowa grupa uczniów i nauczycieli z pięciu krajów Europy przebywa w tym Ostrowcu. Przyjechali na zaproszenie Szkoły Podstawowej nr 5, uczestniczącej w projekcie "Podróże po najpiękniejszych parkach i ogrodach Europy".

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Przez cały tydzień uczestnicy projektu realizowanego w ramach programu Commenius "Uczenie się przez całe życie", 24 uczniów i 11 nauczycieli z Włoch, Francji, Portugalii, Rumuni i Turcji, przebywają w Ostrowcu. Goście zwiedzają nasz region, uczestniczą w zajęciach szkolnych w SP nr 5 i poznają codzienne życie polskiej młodzieży.

GOŚCIE POD WRAŻENIEM


Młodzież mieszka w domach swoich rówieśników, uczestniczy w zajęciach szkolnych. Wszyscy goście są zachwyceni naszym regionem, a Ostrowiec uznają za bardzo ładne, pełne zieleni miasto.


-Przygotowaliśmy dla gości bogaty program pobytu -mówi Wojciech Serwin, dyrektor SP nr 5 w Ostrowcu. -Już wcześniej ustaliliśmy, jakie miejsca chcą zwiedzić, co zobaczyć.


Uczestnicy projektu "Podróże po najpiękniejszych parkach i ogrodach Europy" zwiedzili już Kielce i Góry Świętokrzyskie. Byli w Jaskini Raj i na Świętym Krzyżu. Odwiedzili Krzemionki, Bałtów, Ćmielów i Kazimierz Dolny. Spotkali się też z prezydentem Ostrowca, Jarosławem Wilczyńskim. Opiekunowie grupy na uroczystej kolacji w restauracji Red wysłuchali koncertu grupy "Perły Ryszarda Góry". -Goście byli pod wrażeniem, a kiedy Weronika Iljasow zaśpiewała po francusku, goście śpiewali razem z nią - powiedział Ryszard Góra.

WSZECHSTRONNA KORZYŚĆ


Projekt zakłada, że uczestniczące w nim szkoły zaprezentują charakterystyczne dla danego kraju rośliny i przygotują pokazy prezentujące przyrodę swoich krajów. Na zakończenie projektu, powstanie na Sycylii we Włoszech "Europejski Ogród", w którym będą posadzone rośliny drzewa ze wszystkich biorących udział w projekcie krajów.


Projekt realizowany jest w SP nr 5 już od 2009 roku. W przyszłym roku, we Włoszczech nastąpi zakończenie i podsumowanie projektu. W ubiegłym roku szkolnym uczestnicy projektu z SP nr 5 w Ostrowcu, przebywali we Francji i w Portugalii. Przed nimi jeszcze wyjazd do Turcji i Włoch.


-To bardzo ciekawa i potrzebna inicjatywa. Młodzież z Ostrowca ma możliwość poznać rówieśników z innych krajów, zapoznać się z ich obyczajami, kulturą. Ostrowiec to europejski miasto i takich kontaktów powinno być jak najwięcej - powiedział Jarosław Wilczyński, prezydent Ostrowca, po spotkaniu z uczestnikami projektu.
/Mirosław ROLAK, rolak@echodnia.eu, 15 paždziernika 2010, 11:27/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 33294 razy,
ostatnio: 2021-09-20 12:01:09
Skomentuj artykuł:
Powrót