Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-09-02

W strugach deszczu

Dzieci i młodzież powitały nowy rok szkolny


Ponad 5 tysięcy uczniów w ostrowieckich szkołach podstawowych i gimnazjach oraz drugie tyle w szkołach ponadgimnazjalnych rozpoczęło w środę nowy rok szkolny. W pierwszych klasach znalazło się 41 sześciolatków.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
NIŻ CIĄGNE ODCZUWALNY


Liczba uczniów, którzy rozpoczęli rok szkolny w podstawówkach i gimnazjach w Ostrowcu Świętokrzyskim zmniejszyła się o 156 osób, czyli pięć oddziałów. To tendencja, która utrzymuje się od lat. Pocieszający może być jedynie fakt, że problem niżu demograficznego znika z przedszkoli. Mniejsza liczba uczniów oznacza jednak zmniejszenie liczby etatów. W tym roku w placówkach pracować będzie o 15 nauczycieli mniej. Większa część tej grupy odeszła na emerytury.
- Naukę w naszych szkołach rozpoczęło 5646 uczniów, co oznacza, że nadal mamy do czynienia z niżem demograficznym - mówi Jarosław Kopański, wiceprezydent Ostrowca. - Na szczęście nie jest on już odczuwalny na poziomie przedszkoli, gdzie mamy pełne oddziały.


W pierwszych klasach szkół podstawowych będzie się uczyło 41 sześciolatków. W ubiegłym roku było ich tylko 10.

NOWY ROK, NOWE INICJATYWY


Uroczyste rozpoczęcia roku, ze względu na ulewne deszcze, odbyły się w salach gimnastycznych. Oficjalne, z udziałem prezydenta miasta, zostało tym razem zorganizowane w Gimnazjum numer 2. Dyrektor tej placówki Piotr Kiliański rozpoczął rok symbolicznie - za pomocą ręcznego dzwonka. Przedstawiciele władz powiatowych uczestniczyli natomiast w rozpoczęciu roku w IV Liceum Ogólnokształcącym imienia Cypriana Kamila Norwida.


Podobnie jak w latach ubiegłych w szkołach realizowane będą projekty edukacyjne, między innymi "Potrafisz" dla klas pierwszych i drugich w gimnazjach. Rozpocznie się program "Moje przedszkole". Dzięki unijnym środkom, od grudnia czas pracy wszystkich przedszkoli będzie wydłużony do godziny 17. W tym czasie będą prowadzone zajęcia ruchowe, logopedyczne i nauka języka angielskiego. Szkoła Podstawowa numer 4 może się pochwalić nowym projektem "Interdyscyplinarne warsztaty dydaktyczno-wychowawcze", a "czternastka" prowadzić będzie klasę pływacką.


We wszystkich placówkach w czasie wakacji przeprowadzono remonty, między innymi w Szkole Podstawowej numer 1, za kilkanaście tysięcy złotych przygotowano dla najmłodszych salę do zabaw, w ramach programu "Radosna szkoła".
/Anna ŚLEDZIŃSKA, 2 września 2010, 5:00/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 22277 razy,
ostatnio: 2020-10-01 04:13:32
Skomentuj artykuł:
Powrót