Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-03-22

Kilkaset osób odwiedziło kolorowe stragany

VII Jarmark Wielkanocny w Szewnie


Kolorowe pisanki i równie kolorowe wielkanocne stroiki, przepyszne ciasta i pasztety, wędliny i najróżniejsze potrawy królowały na straganach podczas VII Jarmarku Wielkanocnego, który wczoraj odbył się w Szewnie.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Już po raz siódmy panie z kół gospodyń wiejskich w gminie Bodzechów zorganizowały Jarmark Wielkanocny.
WYPIEKI I STROIKI
Na kilkudziesięciu stoiskach były prezentowane potrawy, wypieki, napoje oraz przepiękne kolorowe stroiki i wielkanocne pisanki. Sala gimnastyczna gimnazjum w Szewnie, gdzie odbył się jarmark, przez kilka godzin "pękała w szwach".
Każde z ośmiu działających w gminie Bodzechów kół gospodyń wiejskich miało swoje stoisko. Były też stoiska szkół oraz twórców ludowych. W sumie odwiedzający jarmark mogli podziwiać, ale i kupować wyroby i ozdoby na kilkudziesięciu stoiskach. Wszystkie potrawy i ciasta prezentowane na jarmarku zostały wykonane przez "gospodynie", i to tradycyjnymi metodami.

PRZEPISY BABĆ I MATEK
- W naszym kole działa piętnaście kobiet i na każdą naszą imprezę - a organizujemy ich kilka w roku - przygotowujemy tradycyjne potrawy - mówi Wanda Strzyż, szefowa Koła Gospodyń Wiejskich w Szwarszowicach. - Przepisy, według których wszystko przygotowujemy, znamy od naszych babć i matek, ale często też eksperymentujemy, tworzymy nowe potrawy. Wszystko z zachowaniem tradycyjnych metod. Stosujemy też stare, tradycyjne sposoby przechowywanie żywności. Unikamy lodówek, a na przykład masło przechowujemy zawinięte w liście chrzanu czy pokrzywy.
Oprócz świątecznych potraw i stroików podczas jarmarku można było kupić wyroby twórców ludowych, a także posłuchać piosenek ludowych w wykonaniu pań z kół gospodyń wiejskich. W sumie jarmark odwiedziło kilkuset gości, a kasa każdego koła, mimo że ceny wyrobów były wręcz symboliczne, znacznie się wzbogaciła.
/, /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 17545 razy,
ostatnio: 2020-07-14 06:30:48
Skomentuj artykuł:
Powrót