Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-05-29

Licealiści z "Broniewskiego" zaprezentują się we Francji


Polskie tańce ludowe - poloneza i krakowiaka - na francuskim karnawale w Gennevilliers, zaprezentują uczniowie liceum imienia Władysława Broniewskiego w Ostrowcu.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego imienia Władysława Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim, podobnie jak ich koledzy przed kilkoma laty, wezmą udział w karnawale w Gennevilliers. Bliźniacze miasto we Francji obchodzi swoje święto w połowie czerwca.
POWRÓT DO SZKOLNEJ TRADYCJI
Od wielu lat liceum imienia Broniewskiego współpracuje z wieloma placówkami we Francji, głównie w bliźniaczym mieście Ostrowca - Gennevilliers. Dopóki przy szkole działał Zespół Pieśni i Tańca, młodzież wielokrotnie reprezentowała miasto i kraj we Francji, prezentując polskie tańce ludowe. W tym roku postanowiono powrócić do tradycji. Od kilku miesięcy grupa pierwszo- i drugoklasistów intensywnie trenuje hołubce i trudne przejścia.
- Dokonując selekcji, szukaliśmy uczniów znających język francuski, by mogli się porozumieć na miejscu. Zgłosiło się ponad 50 chętnych, dlatego zwracaliśmy uwagę na umiejętności taneczne i zapał do ćwiczeń - mówi Grażyna Chudzińska, która przez wiele lat współ prowadziła w "Broniewskim" Zespół Pieśni i Tańca.
NAUKA OD PODSTAW
Do Gennevilliers młodzież poleci 17 czerwca razem z oficjalną delegacją z Ostrowca. Na miejscu dwunastoosobowa grupa zaprezentuje się w czasie karnawałowej parady ulicznej, a potem na koncercie galowym. Zatańczy poloneza i krakowiaka.
- Wcześniej nie mieliśmy kontaktu z takimi tańcami - mówi Patrycja Szałapska. - Na początku mieliśmy trochę obaw i było ciężko, szczególnie z hołubcami. Teraz już jest łatwiej, poza tym poznaliśmy się lepiej.- Cieszymy się, że przy okazji możemy pojechać do Francji, zwiedzić Paryż i poznać ten kraj - dodaje Ela Woźniak.- Nie wstydziliśmy się uczyć tych tańców - zapewniają Bartek Zakrzewski i Michał Madej. - To nasza tradycja i mamy okazję pokazać ją zagranicą.
Do Francji, oprócz opiekunek Grażyny Chudzińskiej i Alicji Samot pojadą Marta Hauer, Patrycja Szałapska, Natalia Podczasi, Elżbieta Woźniak, Ewelina Urbańska, Roksana Klechowska, Michał Madej, Patryk Chrobot, Piotr Krzak, Piotr Tokarski, Bartłomiej Zakrzewski i Konrad Suswał.
/Anna ŚLEDZIŃSKA, 28 maja 2010, 13:49/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 25968 razy,
ostatnio: 2020-10-01 02:32:37
Skomentuj artykuł:
Powrót