Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-02-02

Kolędowanie w Ostrowcu


W ostatnią niedzielę stycznia - jak to się już stało zwyczajem parafii Najświętszej Maryi Panny Saletyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim na Piaskach odbył się doroczny koncert kolęd w wykonaniu parafialnego chóru: "Cantate Domino"

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Improwizacjami organowymi na temat polskich kolęd w wykonaniu p. Andrzeja Budzińskiego - organisty i dyrygenta rozpoczęło się wspólne kolędowanie. O godz. 10 została odprawiona Eucharystia po której Chór Parafialny wyśpiewał z wielkim zaangażowaniem pieśni bożonarodzeniowe. Usłyszeć mogliśmy m. in. kolędy "O Święta Noc" , "Idzie na ziemię" "Lulajże Jezuniu", "Bracia patrzcie jeno" czy kolędę francuską "Nad Betlejem w ciemną noc". Dziękując za wspaniały koncert ks. Sławomir Brzeski podkreślił znaczenie polskich kolęd dla kościoła katolickiego. Dodał iż są one w większości oparte na polskich tańcach narodowych . Dowodzi to,że mają swój jedyny i niepowtarzalny charakter kompozycji tak jak kolęda "Bóg się rodzi" -która posiada rytm poloneza. Właśnie nią zakończono tegoroczne kolędowanie.


Chór parafialny choć istnieje dopiero od trzech lat rozszerz a swój repertuar o coraz to trudniejsze i wymagające większego doświadczenia muzycznego utwory. Warto dodać, iż uczestniczył on w wielu uroczystościach parafialnych m.in. poświęceniu figury Jezusa Miłosiernego, spotkaniu Rodziny Radia Maryja, Peregrynacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej czy uroczystej Drodze Krzyżowej w Wielki Piątek.

W 2009 r. w Sanktuarium na Jasnej Górze wraz ze swym opiekunem ks. Leszkiem Kruzlem uczestniczył we Mszy Świętej w intencji chórzystów i ich rodzin po której przed obrazem M. B. Częstochowskiej wyśpiewał przepiękną pieśń "Sancta Maria". Kolędował w galerii BWA w Ostrowcu Św. dla Władz Miasta i pracowników Urzędu. W niedzielę 3 stycznia br. swym śpiewem uświetnił uroczystość w Sanktuarium na Św. Krzyżu .


W oprawę Świąt Bożego Narodzenia w parafii wpisują się również dwie schole: starsza - "Saletynki" prowadzona przez ks. Krystiana Kusztyba oraz młodsza nad która opiekę muzyczną sprawuje s. Danuta Dobosz.
/Joanna Romańska , 2 lutego 2010, 17:41/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 22423 razy,
ostatnio: 2021-02-27 17:42:47
Skomentuj artykuł:
Powrót