Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2005-11-13

Śpiewał nawet prezydent


      Ponad 60 wykonawców wzięło udział w II Przeglądzie Pieśni Patriotycznej i Legionowej w Ostrowcu Świętokrzyskim

      Paulina Skrzypczak, Zespół Wokalny z ostrowieckiego Publicznego Gimnazjum numer 5, Janusz Firmanty i Grupa Wokalna "Bolero" zostali laureatami II Przeglądu Pieśni Patriotycznej i Legionowej, zorganizowanego w Ostrowcu Świętokrzyskim. W tegorocznym ponadregionalnym konkursie wzięło udział ponad 60 wykonawców, dwa razy więcej niż przed rokiem. Podczas finałowego koncertu śpiewali nie tylko laureaci, ale i prezydent miasta Jan Szostak. W przyszłym roku Miejskie Centrum Kultury planuje dodatkowo Przegląd Piosenki Świętokrzyskiej.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik

      Po raz drugi członkowie zespołów wokalnych i soliści, ludzie bardzo młodzi i w podeszłym już wieku, o różnorodnych zainteresowaniach, wywodzący się zarówno z miasta jak i ze wsi pokazali, że w naszym regionie wcale nie odeszły do lamusa, jak mogłoby się zdawać, pieśni patriotyczne i te mające swoje korzenie w tradycji Legionów Polskich. Ponad sześćdziesiąt osób, które zgłosiło się do udziału w II Przeglądzie Pieśni Patriotycznej i Legionowej, podjęło wyzwanie muzycznych zmagań z tradycją i historią.


Pieśni nie odeszły do lamusa


      Ale nie byłoby przeglądu, gdyby nie śpiewacza pasja, niespożyta siła i kreatywność Bożenny Majewskiej, wolontariuszki i "ducha" wielu przedsięwzięć organizowanych w naszym mieście. Bożenna od sześciu lat związana jest ze środowiskiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i stąd właśnie narodził się pomysł przeglądu. - Zaczęło się od spotkań patriotycznych, pierwsze z nich pod nazwą "Wieczór Weterana" zorganizowałam w 1999 roku. Zebrało się wtedy kilkadziesiąt osób, byli żołnierze snuli wspomnienia z czasów wojny, a potem śpiewaliśmy pieśni z tego okresu. Podobne spotkanie odbyło się rok później z okazji Święta Niepodległości. Na spotkaniu historycznym w bursie z Ireną Buśko, wystąpili uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 3, była historyczna inscenizacja. Dużą imprezę dla środowiska zorganizowałam w Domu Kultury "Malwa" z okazji 60. rocznicy powstania Armii Krajowej, były występy artystyczne i wystawa - wspomina Bożenna Majewska. - Zawsze marzyłam, żeby ostrowieckie środowisko rozśpiewało się, dlatego na zakończenie wszystkich spotkań śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, legionowe, powstańcze. Trzeba dbać o to, by tradycja nie zaginęła, by nie tylko dziadek, ale i wnuk śpiewał te piosenki. W ich tekstach jest tyle miłości do Ojczyzny, tyle patriotyzmu, pięknych przekazów. Przez wieki te pieśni były nośnikiem miłości do Ojczyzny i patriotyzmu, dlatego trzeba do nich wracać - podkreśla Bożenna Majewska.


Pieśni przyciągnęły kilka pokoleń
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 12879 razy,
ostatnio: 2021-02-24 21:20:15
Skomentuj artykuł:
Powrót