Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2009-10-04

Wspomnień czar w ostrowieckim Ekonomiku

IV Zjazd i 85-lecie szkoły


Nauczyciele i absolwenci "Ekonomika" świętowali jubileusz 85-lecia działalności szkoły. Były gratulacje, życzenia i dużo wzruszeń. W sobotę, 3 października, rozpoczęły się uroczyste obchody w "Ekonomiku". Połączono dwie specjalne okazje: IV Zjazd Absolwentów i 85-lecie istnienia szkoły.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 9.00 od uroczystej mszy w kościele Miłosierdzia Bożego. Poprowadził ją proboszcz ksiądz dziekan Jacek Beksiński. Słowa Ewangelii odniósł ksiądz do absolwentów - w ciepłych słowach podkreślał ich życiowe doświadczenie oraz wielkie znaczenie zarówno dla szkoły, parafii, jak i całego miasta. Wspomniał również zmarłych absolwentów i nauczycieli. Pani Wanda Osuch, maturzystka z roku 1968, nie opuściła jeszcze żadnego zjazdu.


-To dla mnie duża radość, że mogę spotkać się z dawnymi koleżankami z mojej żeńskiej klasy. Same uroczystości są zawsze bardzo piękne i wzruszające, a chwile, które przeżywamy, dla nas niezapomniane. Bo choć mamy zmarszczki, duchem jesteśmy ciągle młodzi" - powiedziała nam pani Wanda z uśmiechem.

W doborowym towarzystwie


Po mszy goście przenieśli się do Zespołu Szkół nr 1, gdzie obchody uroczyście rozpoczął najstarszy obecny na sali absolwent - z roku 1937, pan Zbigniew Lisowski. Dyrektor Krystyna Biel powitała zaproszonych gości, nauczycieli i absolwentów. Honorowy patronat nad uroczystością objął prof. Zdzisław Pietrzyk, absolwent "Ekonomika", a obecnie dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej. W uroczystości uczestniczyli też przedstawiciele innych ostrowieckich szkół oraz uczniowie.

Dostojnie i na wesoło


Kluczowym punktem ceremonii było odsłonięcie tablicy upamiętniającej pierwszego dyrektora szkoły, pana Kazimierza Burdę. Chwila ta była szczególnie wzruszająca dla Barbary Kosno, córki dawnego dyrektora, która także gościła na uroczystościach. Największy entuzjazm zgromadzonych wzbudziło jednak odczytanie, napisanego specjalnie na tę okazję, wiersza ostrowieckiej poetki, pani Krystyny Łukasik. Po przemowach, wręczeniu pamiątkowych medali oraz smakołyków, własnoręcznie wypieczonych przez uczniów szkoły, miała miejsce artystyczna część uroczystości.


I wtedy było najweselej, bo oprócz wspaniałego programu przygotowanego przez uczniów ZS nr 1, była także "pokazowa lekcja" w wykonaniu absolwentów. W rolę nauczycielki wcieliła się Agata Tąporowska i niezwykle skrupulatnie przepytywała posła Jarosława Rusieckiego, profesora Zdzisława Pietrzyka czy Krystynę Łukasiki.


Szerzej o jubileuszowych uroczystościach napiszemy w najbliższym "Echu Ostrowieckim".
/Mirosław ROLAK, Anna CIECHOCIŃSKA, Andrzej NOWAK, 2009/10/04 17:31/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 17625 razy,
ostatnio: 2021-02-25 12:49:07
Skomentuj artykuł:
Powrót