Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2001-09-04

Muzeum chce podziału

      Muzeum Historyczno-Archeologiczne, ze swoim oddziałem w Krzemionkach musi zmienić formułę swego funkcjonowania. Po reformie administracyjnej utrzymanie muzeów w całym kraju spadło na barki samorządów, a konkretnie na garnuszek powiatów, które nie dysponują na to ani żadnymi zewnętrznymi, ani własnymi środkami.


    Nasze muzeum także znalazło się w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Pamiętamy piękne koncerty muzyczne, spotkania ze sztuką i wielkimi ludźmi, organizowane przez Wojciecha Kotasiaka w dawnym pałacu Wielopolskich w Częstocicach. Na to, niestety, zabrakło pieniędzy. Życie kulturalne w muzeum powoli zanika. Co prawda nadal prowadzi ono swoją działalność wystawienniczą, ale przestaje być ośrodkiem kameralnych spotkań ze sztuką.


    W trudnej sytuacji znalazła się też kopalnia krzemienia pasiastego na Krzemionkach. Zabytek klasy zerowej, pretendujący do listy Unesco wymaga odpowiedniej oprawy i większych nakładów finansowych na prowadzone badania. Rada Muzeum wraz z kierownictwem doszła do wniosku, że korzystniejsze dla obu placówek będzie ich rozdzielenie i utworzenie w Krzemionkach odrębnego Muzeum Archeologicznego.


    Być może wówczas łatwiejsze będzie pozyskiwanie dodatkowych środków na prace archeologiczne w kopalni. Wniosek o podział muzeum został złożony w starostwie.


   
/ k/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 20527 razy,
ostatnio: 2020-07-05 12:23:16
Skomentuj artykuł:
Powrót