Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2017-07-31

Segregacja śmieci po nowemu

Od stycznia wprowadzone zostaną nowe zasady segregacji śmieci. Zasadnicza zmiana jest taka, że będziemy wyrzucać segregowane odpady aż do pięciu różnych pojemników.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik

Od lipca obowiązują nowe zasady selektywnej zbiórki odpadów. W związku z tym, że gmina Ostrowiec ma podpisaną umowę z firmą "Remondis" do końca roku, nowe zasady dotkną mieszkańców dopiero od stycznia 2018 roku.
- Rozporządzenie, które ukazało się pod koniec ubiegłego roku i weszło w życie 1 lipca bieżącego roku, nakazuje zwiększenie liczby pojemników do pięciu. Jednocześnie reguluje też kolory pojemników, do których te odpady mają być segregowane. Nowe zasady na razie obowiązują przedsiębiorców- wyjaśnia Krzysztof Kowalski, naczelnik Wydziału Infrastruktury Komunalnej w Urzędzie Miasta w Ostrowcu.
Od stycznia mieszkańcy będą musieli segregować odpady komunalne na pięć frakcji. Zmieszane zostają, jak były. Obecnie nazywane zielonymi, od nowego roku będą to odpady biozielone plus kuchenne pochodzenia roślinnego. Zmienia się również częstotliwość odbioru odpadów. Po zmianach będą zabierane nie jak teraz od kwietnia do października, ale przez cały rok.
Kolejny podział będzie na metale plus plastik, w oddzielnym kontenerze muszą się znaleźć szkło, w oddzielnym makulatura.
- Rozporządzenie, na którym się opieramy, mówi, że pojemniki w odpowiednich kolorach mają być wprowadzone najpóźniej w 2020 roku. Chcemy kolejną umowę zawrzeć na dwa lata i do tej umowy dopisać konieczność segregowania w worki, przy czym muszą być w odpowiednich kolorach. Pojemniki teraz użytkowane nadal będą, ale muszą być odpowiednio oznakowane- dodaje naczelnik Kowalski.
Właściciele domków jednorodzinnych zakupią worki bądź je wydzierżawią od firmy, która będzie zajmowała się odbiorem śmieci. W przypadku budownictwa wielorodzinnego za postawienie dodatkowych pojemników będą odpowiedzialni zarządcy. Niewykluczone, że w konsekwencji wpłynie to na cenę usługi śmieciowej.
Gmina planuje już w sierpniu ogłosić przetarg, w którym wyłoniona zostanie firma, która będzie się zajmowała zbiórką śmieci. Umowa powinna być podpisana jeszcze w tym roku, by nowy podmiot mógł się przygotować i, co najważniejsze, wprowadzić nowym system już od 1 stycznia 2018 roku. G. Soboń
/WS/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 7019 razy,
ostatnio: 2020-08-04 09:59:48
Skomentuj artykuł:
Powrót