Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2017-07-03

Krytyka i absolutorium

Długie i burzliwe było środowe walne zebranie w Spółdzielni Mieszkaniowej "Hutnik". Z zarządem spotkali się mieszkańcy osiedla Ogrody. Pełniący obowiązki prezesa oraz główna księgowa, mimo wielu słów krytyki pod ich adresem, otrzymali absolutorium.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Długie i burzliwe było środowe walne zebranie w Spółdzielni Mieszkaniowej "Hutnik". Z zarządem spotkali się mieszkańcy osiedla Ogrody. Pełniący obowiązki prezesa oraz główna księgowa, mimo wielu słów krytyki pod ich adresem, otrzymali absolutorium.Spółdzielnię Mieszkaniową "Hutnik" w najbliższym czasie czekają bardzo trudne i ważne dla jej mieszkańców decyzje, o czym przekonywał zarząd oraz radcy prawni podczas środowego walnego zebrania. Z władzami spółdzielni spotkali się mieszkańcy osiedla Ogrody. Frekwencja nie była duża, bo przybyło około 120 osób. Mieszkańcy mieli wiele pytań do zarządu. Po ponad godzinnej przepychance odnośnie wyboru członków do poszczególnych komisji,obecni wysłuchali sprawozdania Marka Zborowskiego, pełniącego obowiązki prezesa SM "Hutnik". Przypomniał, że od października komornik zabiera pieniądze wpłacane przez mieszkańców za ciepło i wodę, co powoduje spore zadłużenie u miejskich spółek. Na koniec czerwca SM "Hutnik" miejskiej energetyce była winna 4 mln 568 tys. zł. Natomiast dług za wodę i ścieki sięga 1,265 mln zł.
- W listopadzie ubiegłego roku zostało złożone w Sądzie Okręgowym w Kielcach powództwo opozycyjne. Nadal nie mamy wyznaczonego terminu rozprawy. Sąd Apelacyjny w Krakowie oddalił nasze zażalenie na działania komornika, polegając na zajęciu środków na kontach spółdzielni. Niebawem zostanie złożony wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Zwróciliśmy się również do Sądu Okręgowe w Kielcach oraz prezydenta i prezesów spółek MEC i MWiK o zgodę na zawarcie ugody z syndykiem- wyjaśniał prezes Zborowski.
O majątku spółdzielni mówiła natomiast główna księgowa- Wisława Sitarska. Otóż budynki i lokale, z wyłączeniem mieszkań, które mają wyodrębnioną własność, to zasadnicza składowa majątku spółdzielni. Według słów głównej księgowej ich wartość to 8 mln 889 tys. zł. Grunty "Hutnika" warte są milion 253 tys. zł. Od huty spółdzielnia w 1995 roku nabyła 2827 mieszkań. Tylko 991 ma wyodrębnioną własność, reszta to majątek spółdzielni. "Hutnik" posiada 56 lokali użytkowych.
Mieszkańcy chcieli wiedzieć, czy w tegorocznym sezonie grzewczym ciepło popłynie do kaloryferów w blokach "Hutnika". Zapytano prezesa, dlaczego dopiero teraz będzie złożony wniosek o restrukturyzację, a nie był w ubiegłym, gdy zaczęły się problemy finansowe. Pytano, czy zarząd ma zgodę wierzycieli na podpisanie ugody i czy jej warunki są znane.
Do dyskusji włączyła się wiceprezydent Marzena Dębniak, która zaprezentowała stanowisko prezydenta odnośnie propozycji porozumienia.
- Pismo, jakie dostał prezydent oraz prezesi spółek, nie zawiera żadnego projektu ugody ani też zasad jej zawarcia. Nie są pokazane wszystkie zobowiązania spółdzielni, a wiemy, że jest ich więcej niż tylko wobec Miejskiej Energetyki Cieplnej i spółki MWiK. Z pisma nie wynika również, z czego spółdzielnia będzie spłacać zobowiązania. Materiały są bardzo nieprecyzyjne i pokazują nieporadność zarządu. Mimo to ani prezydent, ani prezesi spółek nie wykluczają rozmów- powiedziała wiceprezydent Marzena Dębnika.
Walne zebranie z mieszkańcami osiedla Ogrody trwało kilka godzin. Po wielu słowach krytyki pod adresem zarządu, zarzutami braku konkretnych działań, zarówno prezes, jak i główna księgowa ostatecznie dostali absolutorium. G. Soboń
/WS/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 10532 razy,
ostatnio: 2020-07-05 07:14:28
Skomentuj artykuł:
Powrót