Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2017-07-03

Nasze szpitale są w sieci

Szpitale w Opatowie i Ostrowcu znalazły się w sieci, a to oznacza, że otrzymają pieniądze w formie ryczałtu. Ma też poprawić się obsługa pacjentów.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Szpitale w Opatowie i Ostrowcu znalazły się w sieci, a to oznacza, że otrzymają pieniądze w formie ryczałtu. Ma też poprawić się obsługa pacjentów. Ostrowiecka lecznica znalazła się w drugim poziomie referencyjności. Na takim podziale mają skorzystać pacjenci, bowiem od października musi zacząć działać przy szpitalu kilka nowych poradni.
Zdaniem Dariusza Kopani, zastępcy dyrektora do spraw medycznych w Szpitalu Powiatowym w Ostrowcu, zakwalifikowanie lecznicy do drugiego poziomu referencyjności to bardzo dobra informacja. Zwłaszcza, że nie wszystkie powiatowe lecznice z województwa świętokrzyskiego zostały ujęte w systemie i mają pierwszy, niższy stopień referencyjności.
Ale co tak naprawdę oznacza przynależność szpitala do systemu i drugi stopień referencyjności?
- Pozwoli to bardziej precyzyjnie świadczyć usługi medyczne. Będzie lepiej zabezpieczona płynność finansowa szpitala, co jest dużą korzyścią dla pacjentów. Mogę poinformować, że dzięki wejściu do sieci pacjent zyska opiekę kompleksową. Taka jest idea tego systemu, żeby pacjent miał zapewnione leczenie na poziomie ambulatoryjnym w sieci przychodni przyszpitalnych oraz zabezpieczoną pomoc rehabilitacyjną, jeśli będzie wymagana- wyjaśnia Dariusz Kopania, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa.
Zmiany oznaczają wiele udogodnień dla pacjentów
- Baza lokalowa szpitala jest bardzo skromna. Są dostępne pomieszczenia po Carincie, będziemy starali się dostosować wymagania do realiów. W pierwszej kolejności będziemy chcieli otworzyć poradnie chirurgiczną, urologiczną, laryngologiczną, ortopedyczną, okulistyczną, ale musimy pozyskiwać lekarzy, bo obsada na większości jest na poziomie minimalnym. Teraz w szpitalu są jedynie poradnie wad postawy, chorób sutka i poradnie dedykowane kobietom w ciąży i opieki nad noworodkiem- uzupełnia Dariusz Kopania.
Wraz z wejściem do sieci szpitali zmieni się sposób finansowania. Do końca września obowiązują aneksowane kontrakty z NFZ, choć więcej jest na oddział ratownictwa medycznego i okulistyczny. Od października będzie nowe rozliczenie, na podstawie tak zwanego ryczałtu.
Będzie on obliczany na podstawie rozliczeń z 2015 roku. Dodatkowy kontrakt będzie przyznany na oddział pulmunologii, bowiem w drugim stopniu referencyjności szpital nie musi mieć takiej usługi, ale oczywiście dyrekcja szpitala nie zamierza rezygnować z leczenia schorzeń płucnych.
Wiele osób sądziło, a wręcz było pewnych, że opatowski szpital nie znajdzie się w sieci. Rzeczywistość okazała się inna.
- Szpital w Opatowie włączony został do sieci w obecnym kształcie i działać będzie w identycznym zakresie jak dotąd. My natomiast postaramy się zrobić wszystko, by pacjenci otrzymywali jak najlepszą opiekę medyczną, w możliwie najlepszych warunkach- powiedział Witold Jajszczok, rzecznik prasowy Centrum Dializa, spółki prowadzącej opatowski szpital.
G. Soboń(JAZ)
/WS/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 6413 razy,
ostatnio: 2020-07-12 19:16:30
Skomentuj artykuł:
Powrót