Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2017-10-02

Ostrowiec pamięta

30 września minęła 75. rocznica mordu popełnionego przez Niemców na mieszkańcach Ostrowca Świętokrzyskiego. W połowie września 1942 roku Niemcy aresztowali 30 osób- elitę ówczesnego Ostrowca. Był to odwet za wysadzenie przez ugrupowania AK mostu na rzece Kamiennej i gazociągu w pobliskim Romanowie. Aresztowanych przetrzymywano w prowizorycznym więzieniu w budynku dzisiejszego magistratu. Po kilkunastodniowych przesłuchaniach zarządzono publiczną egzekucję na Rynku. Jeden z aresztowanych zmarł jeszcze w areszcie.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik

Na Rynku 30 września 1942 roku na szubienicy życie stracili: Zbigniew Martin, Józef Gierdalski, Stanisław Łosiński, Zbigniew Madejski, Stanisław Liburski, Józef Duda, Feliks Pieterek, Jan Plaskota, Jan Dzienniak, Stanisław Matyas, Teodor Kosmaciński, Stefan Kosmaciński, Henryk Widmański, Kazimierz Gałka, Tadeusz Gryglewicz, Bronisław Szymczyk, Leon Smoleński, Józef Repczyński, Jan Grunwald, Stanisław Saski, Antoni Grad, Władysław Opala, Franciszek Szpeth, Józef Szymczyk, Jerzy Cywiński, Michał Pakuła, Leon Braziulewicz, Witold Wróblewski, Zygmunt Salmonowicz, Jan Widmański.
Ich ciała nigdy nie zostały wydane rodzinie. Niemcy pogrzebali je w zbiorowej mogile na cmentarzu przy ulicy Denkowskiej. Dziś znajduje się tam obelisk upamiętniający to tragiczne wydarzenie, wraz z imionami i nazwiskami wszystkich straconych.
Właśnie od złożenia kwiatów w tym symbolicznym miejscu rozpoczęły się obchody 75. rocznicy mordu na obywatelach Ostrowca. Następnie delegacje, wśród których była grupa potomków zamordowanych, uczestniczyły w mszy w ostrowieckiej kolegiacie. Hołd zabitym oddano na Rynku, przed pomnikiem postawionym w 1991 roku, który ma przypominać o tej tragedii.
- To jedna z tych chwil, kiedy czujemy się wyjątkowo sobie bliscy, stanowimy niezachwianą wspólnotę wyrastającą ponad codzienne waśnie i spory. 30 września 1942 roku to jedna z najtragiczniejszych dat w ostatnim stuleciu historii Ostrowca Świętokrzyskiego. Dokonany wówczas mord na ludziach, którzy stanowili elitę naszego miasta, miał zastraszyć i zmusić ostrowczan do uległości. Obowiązkiem naszym jest, aby pamięć o tym wydarzeniu i przekazać tę wiedzę kolejnym pokoleniom- powiedziała wiceprezydent Marzena Dębniak.
W imieniu rodzin powieszonych głos zabrał Tomasz Gogol.
- Wydarzenia z 30 września 1942 roku są zawsze w naszej pamięci. Często zadajemy sobie pytanie, po co pamiętać, po co wznosić pomniki, po co obchodzić kolejne rocznice ku czci tragicznie pomordowanych? Ta pamięć jest naszym obowiązkiem, a jest ważna dlatego, że buduje naszą narodową dumę i tożsamość. Dzięki pamięci wiemy, co znaczy być Polakiem, możemy lepiej zrozumieć, kim jesteśmy teraz. Ta pamięć to również element przywracania człowieczeństwa tym, którzy zostali w bestialski sposób z niego obdarci, poniżani ginęli męczeńską śmiercią, a ich ciała zostały zbezczeszczone przez hitlerowskich oprawców. Pamięć o mordzie z 30 września jest w naszych sercach, choć czasami wydaje się, że o tej tragedii pamiętają najbardziej rodziny pomordowanych- zaznaczył Tomasz Gogol.
Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przez przedstawicieli władz powiatu, gminy, ugrupowań politycznych, organizacji społecznych, kombatantów i przedstawicieli rodzin.G. Soboń
/WS/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 10496 razy,
ostatnio: 2020-08-13 04:07:17
Skomentuj artykuł:
Powrót