Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2017-08-21

Na dobry początek jubileuszu

Od niedzieli w ostrowieckim Muzeum Historyczno-Archeologicznym można oglądać wystawę rysunków Tadeusza Kurka, przedstawiających historyczne stolice Polski. Ekspozycja w Pałacu Wielopolskich stanowi wstęp do obchodów przypadającego w tym roku jubileuszu sześćdziesięciolecia pracy twórczej ostrowieckiego artysty plastyka.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Od niedzieli w ostrowieckim Muzeum Historyczno-Archeologicznym można oglądać wystawę rysunków Tadeusza Kurka, przedstawiających historyczne stolice Polski. Ekspozycja w Pałacu Wielopolskich stanowi wstęp do obchodów przypadającego w tym roku jubileuszu sześćdziesięciolecia pracy twórczej ostrowieckiego artysty plastyka.Na wystawę "Stolice Polski" złożyło się ponad 90 rysunków, które prezentują architekturę Poznania, Gniezna, Krakowa oraz Warszawy. T. Kurek uwiecznił na nich obiekty sakralne, historyczne - fortyfikacje, pomniki, a także współczesne - stadiony czy uczelnie. Wszystkie łączy jedna cecha - stanowią świadectwo przeszłości, ambicji i planów, odzwierciedlając skomplikowane dzieje Polski i Polaków.
- Ekspozycja to efekt mojej piętnastoletniej pracy, którą postanowiłem sfinalizować w roku jubileuszu 1050-lecia Państwa Polskiego. Po raz pierwszy zaprezentowałem ją w styczniu, w muzeum X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej. Ostatnio była pokazywana w Kurytybie, w kolejce czekają Bruksela, Wiedeń, Budapeszt i Sydney, ale zależało, by wcześniej zaistniała w moim rodzinnym mieście - przyznaje Tadeuszu Kurek.
Na ostrowiecki wernisaż wystawy licznie przybyli przyjaciele artysty oraz zaproszeni gości, w tym wiceprezydent Marzena Dębniak i wiceprzewodniczący Rady Powiatu Marek Bilski. Wszystkich przywitał dyrektor muzeum Włodzimierz Szczałuba, a o samej wystawie i jej autorze opowiedział przybyłym Marek Wójcicki. W części artystycznej wystąpiły "Perły Ryszarda Góra" oraz Szymon Lada, który odczytał napisany specjalnie na tą okazję list.
Jak podkreślił T. Kurek spotkanie w Pałacu Wielopolskich z jego twórczością to wstęp do obchodów przypadającego w tym roku jubileuszu 60-lecie pracy artystycznej.
- Oficjalne świętować będę 14 października. Najpierw w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości odbędzie się seminarium naukowe poświęcone moim dokonaniom na niwie sportu, o godz. 14 rozpocznie się uroczystość w kinie "Etiuda" z udziałem wielu znamienitych gości, a po niej wernisaż dwóch wystaw - informuje T. Kurek.
W tymczasowej siedzibie BWA zaprezentowana będzie retrospektywa artysty plastyka, a w Galerii Fotografii MCK - prace ukazujące Ostrowiec. Obydwu wystawom towarzyszyć będzie album, którego wydanie sfinansuje prezydent Jarosław Górczyński.K.F.
/WS/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 8432 razy,
ostatnio: 2020-05-28 00:12:55
Skomentuj artykuł:
Powrót