Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2017-09-04

SOSW w bursie szkolnej

Blisko dwie dekady był problem z brakiem odpowiedniej bazy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Placówka mieściła się przy ulicy Gulińskiego, w budynku gdzie wcześniej stacjonowało wojsko. Ani obiekt, ani tym bardziej otoczenie nie były odpowiednie, aby kształcić tam chore dzieci. Ale to już przeszłość. SOSW zaczynie rok szkolny w nowej siedzibie, w bursie przy ulicy Iłżeckiej.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik

Przenosiny placówki stały się powodem dyskusji podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego. Nikt z radnych nie negował, że jest to potrzebne, ale radni z KWW Jarosława Górczyńskiego pytali, czy uchwała o zamiarze zmiany lokalizacji, podejmowana na kilka dni przed rozpoczęciem roku szkolnego, nie jest za późna, skoro prace adaptacyjne są już zaawansowane, a za kilka dni mają przeprowadzić się tam wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Opozycja wątpiła, że uda się zakończyć wszystkie prace na czas. Padł wniosek, aby zrobić przerwę w obradach i przespacerować się do znajdującej się blisko siedziby starostwa bursy szkolnej, gdzie będzie nowa siedziba SOSW.
- Tu nie ma samowoli budowalnej. Wszystko odbywa się zgodnie z prawem. Proszę się nie martwić, wszystko odbywa się w takim trybie, w jakim powinno- uspokoił starosta Zbigniew Duda.
- Remont był wcześniej zaplanowany, niezależnie od tego, czy SOSW miał zostać przeniesiony, czy też nie- dodał Wojciech Lesiak, naczelnik Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym.
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy zajmie drugie piętro budynku bursy szkolnej przy ulicy Iłżeckiej. Zdaniem dyrektora placówki to bardzo dobra lokalizacja, bowiem podopieczni ośrodka będą mieli bliżej na przykład do instytucji kultury. Bezpieczniejsza będzie też ich droga do szkoły.
- Duża grupa naszych dzieci pochodzi z gmin powiatu ostrowieckiego. Otoczenie przy Gulińskiego i stan techniczny budynków są fatalne. Na pewno zmieścimy się na jednym piętrze, bo jest odpowiednia liczba pomieszczeń. Zajęcia będą odbywały się na terenie bursy, będą też zapewnione pokoje do spania dla wychowanków, którzy będą mieszkać w ośrodku- informuje Andrzej Skrzypczak, dyrektor SOSW.
Przeniesienie ośrodka do bursy szkolnej to nie ostateczna jego lokalizacja. Starosta zapewnił, że w kolejnych latach będą podejmowane decyzje dotyczące dalszej rozbudowy budynku bursy na potrzeby ośrodka lub zarząd powiatu wystąpi z propozycją do władz miasta o udostępnienie budynków, gdzie obecnie mieszczą się gimnazja.G. Soboń
/WS/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 8753 razy,
ostatnio: 2020-06-03 11:34:10
Skomentuj artykuł:
Powrót