Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2017-08-16

Śpiewająco promują Ostrowiec

Miniony okres to pasmo sukcesów solistek grupy "Perły Ryszarda Góry" z Ogniska Pracy Pozaszkolnej. Dziewczęta wzięły udział w wielu prestiżowych festiwalach i konkursach wokalnych o zasięgu ogólnopolskim, wyśpiewując wysokie miejsca. Ich talent i obycie ze sceną pozwoliły świetnie odnaleźć się w bardzo różnorodnym repertuarze. Umiejętności "Pereł" docenili także profesjonalni artyści, z którymi ostrowczanki niejednokrotnie miały zaszczyt wspólnie koncertować.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Na legionową nutę
Pod koniec maja w Zielonce odbył się I Ogólnopolski Festiwal Pieśni Legionowej. Wzięła w nim udział Anna Loranty, podopieczna Ryszarda Góry, wyśpiewując trzecie miejsce.
Do udziału w konkursie zgłosili się wykonawcy z całej Polski. W ścisłym finale znalazło się 16 osób, a wśród nich "Perła" Ryszarda Góry. Wszyscy oni wzięli udział w Koncercie Galowym, występując ze stowarzyszeniem zespołu muzycznego i zaproszonych gwiazd Operetki Warszawskiej. W gronie laureatów znalazła się Anna Loranty z Ogniska Pracy Pozaszkolnej. "Perła" przekonującym i dojrzałym wykonaniem utworu "Rozkwitały pąki białych róż" wywalczyła drugie miejsce. W nagrodę otrzymała czek na 3 tys. zł, replikę szabli Józefa Piłsudskiego oraz pięknego orła - rzeźbę autorstwa Stanisława Motyki.
- Bardzo cieszę się z zajęcia drugiego miejsca - mówi Anna Loranty. - Zdobycie tej nagrody jest dla mnie szczególnym wyróżnieniem, tym bardziej że w mojej kategorii byli śpiewacy operowi. Na konkursie dałam z siebie naprawdę wiele, bo piosenki patriotyczne nie należą do najłatwiejszych pod względem interpretacyjnym. "Perły" docenione w Radomiu...
Kolejny sukces odniosły Dominika Bugajska, Aleksandra Kostępska, Noemi Gocel i Anna Filipczak w XIV Ogólnopolskim Integracyjnym Konkursie Piosenki "Śpiewajmy Razem" w Radomiu. Wszystkie cztery podopieczne Ryszarda Góry z Ogniska Pracy Pozaszkolnej zdobyły w swoich kategoriach wysokie miejsca - Dominika i Aleksandra drugie, a Noemi i Anna trzecie.
Noemi Gocel i Anna Filipczak występowały w kategorii szkół podstawowych, a Dominika Bugajska i Aleksandra Kostępska w kategorii szkół średnich. Piosenkę "Ludzkie gadanie" z repertuaru Maryli Rodowicz nostalgicznie zaśpiewała Noemi Gocel, a energiczną "Modelkę" Anna Filipczak. Dominika Bugajska zaprezentowała własną interpretację "Miasteczka cud", natomiast Aleksandra Kostępska wykonała "Dłoń" Natalii Kukulskiej.
"Perły" zgodnie podkreślają, że festiwal wspominać będą miło, ponieważ stanowił niepowtarzalną okazję do poznania i zintegrowania się z osobami niepełnosprawnymi....i w Krakowie
Podopieczne Ryszarda Góry z Ogniska Pracy Pozaszkolnej świetnie zaprezentowały się również na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Włoskiej i Francuskiej w Krakowie. Weronika Iljasow wyśpiewała pierwsze miejsce, a Paulina Kaczor zdobyła wyróżnienie.
Weronika Iljasow zaprezentowała dwie piosenki: A. Bocellego "Con Te Partiro" i "Caruso" L. Pawarottiego, Paulina Kaczor natomiast wykonała "Sous le ciel de Paris" Edith Piaf i "Se Si bon".
- Po raz kolejny wzięłam udział w konkursie, w którym liczą się nie tylko walory głosowe, ale także interpretacja i przekaz. Piosenki tych wielkich śpiewaków są bardzo trudne. Pawarotti i Bocelli to głosy wielkie, niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Ciężko więc znaleźć sposób na wykonywanie ich repertuaru, aby oddać klimat i jednocześnie zaśpiewać w świeżej odsłonie. Cieszę się, że zostałam dostrzeżona wśród tylu dorosłych osób. Osobiście kocham te klimaty, ale staram się nie ograniczać do jednego nurtu muzycznego i śpiewam w różnej stylistyce muzycznej i w kilku językach - mówi Weronika Iljasow, zdobywczyni pierwszego miejsca. W duecie z Kobrą
Również w Krakowie, w finale 13. Festiwalu "Zaczarowanej Piosenki" wystąpiła Martyna Wójcik. "Perła" znalazła się wśród dwunastu z 219 uczestników, wyróżnionych w ten sposób.
W tym roku podczas koncertu finałowego, który poprzedziły tygodniowe warsztaty muzyczne pod okiem wybitnych instruktorów, wszyscy finaliści zmierzyli się z utworami Wojciecha Młynarskiego. Niepełnosprawnym wokalistom partnerowali na scenie: Katarzyna Cerekwicka, Anna Karwan, Halina Młynkova, Marek Piekarczyk, Andrzej "Kobra" Kraiński i Mateusz Ziółko. Martyna Wójcik, "Perła Ryszarda Góry" śpiewała piosenkę pt. "Lubię wrony", a z towarzyszeniem "Kobry" sztandarowy utwór "Kobranocki" - "Kocham Cię jak Irlandię".
- Ten dzień to były dla mnie niezapomniane chwile, z jednej strony strach i trema, a z drugiej wielki zaszczyt. Pobyt na festiwalu sprawił, że mogłam przez moment zapomnieć o słabościach, wadach, niedoskonałościach i poczuć się jak gwiazda - przyznaje Martyna Cieślik, która wzięła udział również w koncercie "Tylko miłość", transmitowanym przez TVP.Dobra passa trwa
Do solistek, dostrzeganych coraz częściej na krajowych scenach z pewnością należy Aleksandra Kostępska. Jej najświeższy sukces to drugie miejsce, zdobyte za piękną aranżację utworu "Dłoń" na XXI Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej w Lipsku.
- Konkurs cieszy się rokrocznie ogromnym zainteresowaniem, dlatego tym bardziej jest to dla mnie ogromne wyróżnienie - mówi A. Kostępska.
W ostatnich miesiącach "Perła" niejednokrotnie zostawała laureatką konkursów wokalnych o zasięgu ogólnopolskim. W maju zajęła 2. miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Integracyjnej "Śpiewajmy Razem" w Radomiu i 3. miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Piosenki z Czarnego Krążka pod patronem honorowym Andrzeja Piasecznego, który odbył się w Pionkach. Wykonała tam trudny do zaśpiewania utwór Stana Borysa "Jaskółka uwięziona". W kwietniu w VIII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki "O Złotą Nutkę" w Grójcu A. Kostępska dostała się do ścisłego finału, gdzie zajęła 2. miejsce. W finale wykonała utwór Alicji Majewskiej "Odkryjemy miłość nieznaną".
Podczas ostatniego konkursu Ola otrzymała zaproszenie do Radia Kielce, w celu nagrania utworów prezentowanych na przeglądzie. Zaśpiewała i nagrała dwa utwory "Nieznajomy" i "Nie wierz mi, nie ufaj mi" Anny Jantar, które niedługo usłyszymy na antenie kieleckiej rozgłośni.Przede wszystkim praca
Z wyjątkowych osiągnięć swoich podopiecznych radości nie kryje Ryszard Góra, artysta muzyk i instruktor wokalny z ogromnym doświadczeniem.
- Warto zauważyć, że każdy znaczący, wyśpiewany sukces jest efektem wielu działań. To systematyczna, wieloletnia praca nad osobowością, warsztatem muzycznym i poszukiwaniem wrażliwości muzycznej. To również bezwzględne przestrzeganie wartości estetyczno-artystycznych, wyznaczonych przez wielkie autorytety polskiej piosenki, do których należą: Ewa Demarczyk, Marek Grechuta, Edyta Gepert, Czesław Niemen, Michał Bajor, Jacek Kaczmarski, artyści "Piwnicy pod Baranami" i wielu im podobnych. To także wspaniałe warunki do rozwoju talentów muzycznych stworzone w Ognisku Pracy Pozaszkolnej i wielka nieoceniona pomoc rodziców - podkreśla R. Góra.K.F.
/WS/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 8482 razy,
ostatnio: 2020-08-09 23:59:48
Skomentuj artykuł:
Powrót