Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2017-12-11

Sposób na nietrzeźwych w szpitalu

Przy Szpitalu Powiatowym w Ostrowcu powstanie ośrodek terapii uzależnień i dochodzenia do trzeźwości. Ostrowieccy parlamentarzyści PiS poinformowali, że w budżecie państwa na 2018 rok zostanie zapisana kwota 800 tys. zł właśnie z przeznaczeniem na ten cel.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik

O konieczności zorganizowania lokum, gdzie przebywałyby osoby nietrzeźwe, mówi się od wielu lat. Po zamknięciu izby wytrzeźwień problem ten jest ogromny i z każdym rokiem narasta. Szpitalny Oddział Ratowniczy, bo właśnie tam przywożeni są pijani, to nie jest właściwe dla nich miejsce. Osoby pod wpływem alkoholu są często agresywne, wulgarne, zakłócają pracę izby przyjęć, a zajmowanie się nimi wydłuża czas oczekiwania na pomoc przez osoby chore.
- Znaleźliśmy sposób, aby to rozwiązać. Pomysł, który zaistniał w starostwie, dostał teraz wsparcie budżetu państwa. Kilka dni temu w uzgodnieniu z panem senatorem, panem starostą złożyłem poprawkę do budżetu państwa na rok 2018, która gwarantuje środki w wysokości 800 tys. zł na budowę ośrodka w ostrowieckim szpitalu. Ta poprawka została przyjęta przez klub PiS i została złożona na Komisji Finansów Publicznych Sejmu, a następnie - przegłosowana. W ten sposób w projekcie budżetu znalazły się pieniądze dla ostrowieckiego szpitala na tak potrzebny oddział.- poinformował poseł Andrzej Kryj.
Wybudowanie ośrodka dla osób nietrzeźwych i mających problem alkoholowy to doskonałe rozwiązanie. Starosta Zbigniew Duda przypomina, że już w tej kadencji były takie plany, jednak ostatecznie pomysł nie został zrealizowany.
- Wielokrotnie mówiliśmy, że jest potrzeba, aby taki punkt trzeźwienia, leczenia i terapii powstał. Zwróciliśmy się do gmin, z których pacjenci trafiają do szpitala. Zainteresowanie było zbyt małe, abyśmy mogli sami podjąć takie wzywanie. A przypomnę, że gminy dostają pieniądze z tak zwanego kapslowego. Nasza największa gmina Ostrowiec dostaje 1,5 mln zł rocznie. Mamy nadzieję, że dbając o swoich mieszkańców, samorządy będą partycypować w kosztach budowy i obsługi tego miejsca- przyznał Zbigniew Duda.
Parlamentarzyści oraz starosta zgodnie uważają, że taki oddział doskonale się wpisuje w rozbudowę SOR. Budynek byłby przeznaczony dla 35 osób, z podziałem na 15 mężczyzn, 10 kobiety i 5 młodocianych oraz 5 osób stwarzających największe problemy. Wstępnie jest ustalona jego lokalizacja. Byłby to budynek w okolicy budynków gospodarczych, na lewo od bramy wjazdowej na dziedzińcu szpitala.
Koszt szacowany zadania- czyli budowa, wyposażenie, instalacje wewnętrzne - to około 1 mln zł. Starosta liczy, że brakujące 200 tys. mogą dołożyć gminy, jeśli nie, będzie musiał wspomóc sam powiat. Zbigniew Duda zapowiedział, że niebawem zostanie zorganizowane spotkanie z samorządowcami w celu omówienia współpracy przy tej inicjatywie. G. Soboń
/WS/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 10577 razy,
ostatnio: 2020-11-26 04:23:10
Skomentuj artykuł:
Powrót