Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2017-12-06

Wielki jubileusz "trójki"

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. Bolesława Chrobrego to jedna z najstarszych placówek oświatowych w Ostrowcu. Kilka dni temu świętowała jubileusz 120 -lecia istnienia. Z tej okazji odbyła się wspaniała uroczystość, z udziałem między innymi absolwentów placówki. Odsłonięto również pamiątkową tablicę.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Tablica na jubileusz "trójki"
Jubileusz szkoły był świętowany w gronie zacnych gości. m.in. prezydenta Jarosława Górczyńskiego, dyrektorów szkół i przedszkoli, szefów instytucji współpracujących z placówką, emerytowanych dyrektorów, nauczycieli, pracowników PSP 3. Z zaproszenia dyrekcji i uczniów skorzystali również absolwenci "trójki", którymi są między innymi wiceprezydent Marzena Dębniak i przewodnicząca Rady Miasta Irena Renduda Dudek, Roman Wieczorek- przewodniczący Rady Osiedla Ludwików, Zdzisław Kałamaga- były poseł i starosta ostrowiecki, Krystyna Łukawska, Radosław Moskal.
Dla uświetnienia i upamiętnienia tej pięknej rocznicy prezydent Jarosław Górczyński wraz z przewodniczącą Ireną Rendudą-Dudek ufundowali tablicę pamiątkową, którą wspólnie odsłonili podczas uroczystości. Pamiątkowa tablica odsłonięta w czasie jubileuszowego spotkania dedykowana została pracownikom oraz uczniom szkoły.
- Serdecznie dziękuję wszystkim emerytowanym pracownikom, nauczycielom i pedagogom, w szczególności dziękuję obecnym na sali państwu Obarzańskim- mówił prezydent.- Wiele osób włożyło dużo serca w budowę marki szkoły, bo to nie tylko mury, to uczniowie, pracownicy. To wy tworzycie w szkole klimat, który przekłada się na wspólny sukces.
Uczniów szczególnie ucieszyła obietnica prezydenta, który powiedział, że w grudniu nie będzie w szkole klasówek. Prezydent serdecznie podziękował również wszystkim pracownikom szkoły, zarówno emerytowanym, jak i obecnym. Wyszedł również z inicjatywą powrotu do tradycji noszenia szkolnych tarczy.
Część artystyczną przygotował samorząd uczniowski pod opieką: Doroty Lach, Małgorzaty Łojek, Anny Pronobis, Iwony Wszoły. O scenografię zadbały Jolanta Dziedzic i panie z Rady Rodziców- Marzena Jeźwiec i Bernadetta Domagała. Z okazji jubileuszu został wydana gazetka szkolna "trójeczka" pod czujnym okiem nauczycieli: Kingi Kamińskiej, Karoliny Kamińskiej- Grabki, Doroty Lach i Iwony Wszoły. Trochę historii
Historia szkoły rozpoczyna się w 1897 roku. Z inicjatywy Zakładów Ostrowieckich powstała pięcioletnia szkoła fabryczna przeznaczona dla dzieci pracowników. Mieściła się w drewnianym budynku wzniesionym tuż obok huty w Klimkiewiczowie. Organizatorem i pierwszym kierownikiem szkoły był Jan Bałata. W 1899 r. rozbudowano szkołę od ul. Kościuszki o 2 sale i otwarto jednoklasową szkołę żeńską. Pierwsza wojna światowa wprowadza wielkie zmiany. Szkołę zamieniono na szpital, a dzieci uczyły się w biurach.
W 1919 r. skomasowano dwie szkoły - męską i żeńską - w jedną koedukacyjną, której kierownikiem został Antoni Łazarczyk. Z dniem 1 stycznia 1925 r. szkołę fabryczną w Klimkiewiczowie przejęły władze państwowe jako Szkołę Powszechną nr 3. 7 X 1935 r. na zebraniu rodzicielskim podjęto uchwałę budowy własnego budynku szkolnego. Do roku 1939 wzniesiono budynek i doprowadzono do niego ulicę nazwaną Niską. Podczas okupacji Niemcy urządzili w nowym budynku magazyny zbożowe oraz kwatery dla obsługi dział przeciwlotniczych. W tej sytuacji nauka nadal odbywała się w budynku fabrycznym w Klimkiewiczowie. 5 lutego 1945 r. szkoła znów została zorganizowana. 25 listopada 1945 r. w "trójce" odbyła się uroczystość nadania jej imienia Bolesława Chrobrego. W 1957 r. rozpoczęto rozbudowę szkoły. Dobudowano salę gimnastyczną i II piętro. Prace zakończono w listopadzie 1958 r. W 1968 r. powstał hymn szkoły. Słowa do niego ułożyła nauczycielka Elżbieta Gargul, a muzykę skomponował emerytowany nauczyciel szkoły muzycznej z Krakowa.
Lipcowa powódź z 2001 r. poczyniła w szkole ogromne straty. Zniszczeniu uległy dwie sale gimnastyczne, sale lekcyjne, świetlica, stołówka, kuchnia, kotłownia. Budynek nie nadawał się do użytku. Uczniowie, dowożeni autobusami, odbywali zajęcia w SP nr 8. Zajęcia w nowo wyremontowanym budynku rozpoczęły się od września 2002 r.
Jubilatka należy do Stowarzyszenia "Świętokrzyski Klub Najstarszych Szkół".G. Soboń
/WS/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 10933 razy,
ostatnio: 2020-11-26 05:34:10
Skomentuj artykuł:
Powrót