Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2017-09-18

Przedsiębiorcy garną się do Cechu

Ostrowiecki Cech Rzemiosł świętował 255 lat działalności. Z tej okazji zorganizowano wyjątkowe spotkanie, podczas którego podkreślano znaczenie przedsiębiorców i ich wpływ na kształtowanie lokalnej gospodarki. Była to również doskonała okazja do integracji rzemieślniczego środowiska. Wspólnie ze sporą rzeszą ostrowieckich przedsiębiorców, skupionych w Cechu oraz Stowarzyszeniu "Samorządność i Przedsiębiorczość" świętowali parlamentarzyści Andrzej Kryj i Jarosław Rusiecki, wicewojewoda Andrzej Bętkowski, honorowy prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik, prezes Stowarzyszenia "SiP" Robert Martynowski, honorowy członek Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców, a zarazem honorowy obywatel Ostrowca Zbigniew Pacelt, wicestarosta Eligiusz Mich, prezydent Jarosław Górczyński oraz samorządowcy.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik

Obecnie w Cechu skupionych jest 170 przedsiębiorców z powiatu ostrowieckiego, którzy zatrudniają ponad 4 tysiące osób.
- W tej chwili kondycja ostrowieckiego rzemiosła jest bardzo dobra. Z roku na rok poprawia się. Coraz więcej osób chce się angażować w pracę razem z nami. Coraz więcej przedsiębiorców przystępuje do naszego Cechu. Cieszy nas to, bo widzimy, że jeśli chodzi o gospodarkę Ostrowca, troszeczkę drgnęło. Coraz więcej młodych osób chce prowadzić działalność gospodarczą i otwierać biznes w Ostrowcu- uważa Marcin Jabłoński, straszy Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorców w Ostrowcu.
W planach ostrowieckiego Cechu jest stworzenie klasy rzemieślniczej. Kolejnym krokiem ma być szkoła rzemieślnicza.
Cech powoli zaczyna współpracować ze szkołami zawodowymi - zaznaczył wicestarosta Eligiusz Mich.
- W ostrowieckich przedsiębiorcach tkwi potencjał i aktywnie otwierają się na różne środowiska, w tym na współpracę z samorządem. My jako zarząd powiatu wysoko cenimy sobie współpracę, doceniamy potencjał ostrowieckich przedsiębiorców. Są motorem postępu gospodarczego w naszym mieście. Mamy na to wiele przykładów. Choćby współpraca w zakresie szkolnictwa zawodowego. To już się dzieje. Dostrzegamy kształtowanie rynku pracy, choćby poprzez pomoc Powiatowego Urzędu Pracy- podkreślił wicestarosta ostrowiecki.
O wpływach lokalnego biznesu na stan ostrowieckiej gospodarki mówił też prezydent Jarosław Górczyński.
- Wspieram bardzo mocno to środowisko, cieszę się, że się integruje. To ze środowiska przedsiębiorców wyszła inicjatywa, aby ograniczyć i obniżyć podatki od środków transportowych i one zostały obniżone od 40 do 70 procent. To jest ukłon w stronę przedsiębiorców. To był dobry ruch. Jako prezydent miasta chcę wesprzeć i wyróżnić osobę, która jest łącznikiem między samorządem miasta, a przedsiębiorcami. Jest nią Dariusz Wierzbiński, jeden z pomysłodawców obniżenia podatków- powiedział prezydent Jarosław Górczyński.
Podczas sobotniej gali ostrowieckich rzemieślników wręczono Srebrne Krzyże Zasługi. Decyzją prezydenta RP otrzymali je - Joanna Suska, Grzegorz Pietrzykowski i Paweł Celebański.
W tym roku najwyższe, honorowe odznaczenie rzemieślnicze- "Szablę Kilińskiego" - z rąk prezesa Związku Rzemiosła Polskiego Jerzego Bartnika i honorowego Starszego Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców Roberta Minkiny odebrał starszy ostrowieckiego Cechu- Marcin Jabłoński.
Marcin Jabłoński to nie tylko aktywny lokalny przedsiębiorca. Po raz kolejny został wybrany delegatem na Kongres Rzemiosła Polskiego. Jest to najwyższe ciało decyzyjne w rzemiośle polski, w którym zasiada 160 osób.
"Szablę Kilińskiego" otrzymują członkowie organizacji samorządu rzemiosła między innymi za wybitne zasługi dla rozwoju rzemiosła polskiego i propagowanie jego osiągnięć w kraju i za granicą. Warto dodać, że jedną z niewielu osób, które dostąpiły zaszczytu takiego odznaczenia, był papież Jan Paweł II.
Uchwałą Prezydium Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego, platynowym Medalem im. Jana Kilińskiego "Za Zasługi dla Rzemiosła Polskiego" został odznaczony senator Jarosław Rusiecki. Złote medale "Za Zasługi dla Rzemiosła Polskiego" odebrali: Piotr Borek, Marek Giemza, Robert Martynowski, Kazimierz Pustuła, Dariusz Wierzbiński, Wojciech Jabłoński.
Natomiast srebrny medal odebrali: Zbigniew Ptach, Piotr Kloczkowski.
Po raz trzeci w historii Cechu zostały przyznane statuetki Ostrowiecki Ars 2016. Nagrodę Cechu Przedsiębiorców i Rzemieślników przyznano Grupie KAVARITO sp. z o.o.
Swoją nagrodę wręczył również prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński. Otrzymała je firma "Eurostar" Dariusza Wierzbińskiego. Również burmistrz Kunowa Lech Łodej postanowił nagrodzić lokalnego przedsiębiorcę. Nagrodę dostał Zakład Przetwórstwa Mięsnego "Ankaz" w Kunowie, którą odebrał jej właściciel Albert Pustuła. G. Soboń
/WS/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 9168 razy,
ostatnio: 2020-09-21 05:17:07
Skomentuj artykuł:
Powrót