Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2017-07-31

Święty Florian i marszałek Piłsudski do renowacji

Figura świętego Floriana, stojąca na placu przed Urzędem Miasta w Ostrowcu, będzie odnowiona. W najbliższym czasie zyskają nowy blask pomnik Piłsudskiego oraz rzeźby przy USC.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik

Gmina zleciła renowację figury świętego Floriana, stojącej na placu noszącym imię patrona strażaków i hutników.
- Pomnik wraz z cokołem zostaną odświeżone, oczyszczone, bowiem kamień, z którego został wykonany, jest już mocno zniszczony. Prace wykonuje specjalistyczna firma. Renowacja pomnika będzie kosztowała około 30 tys. zł i w ciągu kilku tygodni święty Florian będzie oczyszczony- informuje Krzysztof Kowalski, naczelnik Wydziału Infrastruktury Komunalnej w Urzędzie Miasta w Ostrowcu.
Niewątpliwie ciekawy jest fakt, że znajdująca się na cokole naprzeciwko Urzędu Miasta figura jest repliką pierwotnej, która tam została umieszczona w XVIII wieku. Historyczne zapiski podają, że figura świętego Floriana została ufundowana w 1776 r. przez małżonków Reginę i Franciszka Szymańskich. Na zlecenie Urzędu Miasta w 1993 r. dokonano renowacji figury i całego postumentu. W roku 1995 decyzją Rady Miejskiej została przekazana do sanktuarium Miłosierdzia Bożego na os. Ogrody. Na starym postumencie stanęła figura nowa, dokładna replika poprzedniej, wykonana przez kamieniarzy Tadeusz Karasińskiego z Ostrowca i braci Zbigniewa i Piotra Skwirowskich z Kunowa.
Odnowienie świętego Floriana to nie jedyne prace zaplanowane w tym zakresie.
- Chcemy jeszcze w tym roku odświeżyć pomnik Józefa Piłsudskiego w Parku Miejskim i figury przy Urzędzie Stanu Cywilnego. Na to zadanie mamy zabezpieczone 27 tys. zł - dodaje naczelnik Kowalski.
Pomnik marszałka Piłsudskiego został postawiony jeszcze przed II wojną światową, przy wejściu do Parku Miejskiego, od strony alei 3 Maja. Obecnie w tym miejscu znajduje się obelisk, który upamiętnia ten fakt. Po wojnie pomnik został zdemontowany i ponownie w 1992 roku - umieszczony na wysokim cokole w sąsiedztwie malowniczego stawu przy ulicy Mickiewicza.
Najmłodsze są rzeźby przy USC, ale ich stan jest bardzo zły i nie trzeba być fachowcem, by zauważyć, że sypią się i wymagają pilnej naprawy. Tym bardziej, że w przyszłym roku w sąsiedztwie USC będzie otwarty Ostrowiecki Browar Kultury. G. Soboń
/WS/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 8485 razy,
ostatnio: 2020-11-30 12:44:34
Skomentuj artykuł:
Powrót