Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2004-01-31

Prokuratura w komitecie referendalnym


Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
      Skandal w grupie planującej referendum w sprawie odwołania prezydenta Ostrowca. Prokuratura sprawdza, czy jeden z członków komitetu ukrył listy z podpisami wyborców. Za ich zwrot miał żądać intratnej posady w ostrowieckim starostwie.


      Podpisy pod wnioskiem o referendum zbierano od listopada. Komitet Obywatelski-Grupa Inicjatywna zarzucił Janowi Szostakowi, że toczące się wobec niego postępowanie prokuratorskie szkodzi wizerunkowi miasta. Tuż przed końcem roku wniosek trafił do Komisarza Wyborczego. Podpisały się pod nim 7852 osoby, a wymagana minimalna ilość wynosiła 6427. Ale w środę zakwestionowano 1470 podpisów i w efekcie do zwołania referendum zabrakło 45 głosów.


      Tymczasem w czwartek do ostrowieckiej prokuratury wpłynęło doniesienie, że listy z liczbą 1500 podpisów przywłaszczył sobie 28 grudnia ub. roku jeden z członków Komitetu Obywatelskiego Zbigniew A. Mało tego, w zamian za zwrócenie list miał żądać publicznie intratnej posady w ostrowieckim starostwie. Nieoficjalnie mówi się, że chodziło przynajmniej o stanowisko naczelnika wydziału.


      - Przyjęliśmy zawiadomienie. Zostanie wszczęte śledztwo w sprawie ukrycia dokumentów wyborczych - mówi Andrzej Górnisiewicz, szef Prokuratury Rejonowej w Ostrowcu.


      Przewodniczący Grupy Inicjatywnej Krzysztof Grabowiec wyjaśnia, że komitet dysponuje kserokopiami list, które ukrył pan A. - To nieładna sprawa. Przyszedł, chciał się zapisać, to go zapisaliśmy. Kto mógł pomyśleć, że tak będzie - komentuje.


      Dlaczego wcześniej o sprawie nie powiadomiono prokuratora? - Nie chcieliśmy robić zamieszania w trakcie przeglądania podpisów przez komisarza wyborczego - tłumaczy.


    Jak będą więc dalsze działania? - Prawdopodobnie będziemy wnosić do NSA, aby w razie odzyskania list była ponowna możliwość przedłożenia ich komisarzowi wyborczemu - mówi Grabowiec.


      Na poniedziałek zaplanowano spotkanie Komitetu Obywatelskiego w tej sprawie.


      /Agnieszka Drabikowska/


     
/ Gazeta.pl/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 31437 razy,
ostatnio: 2021-10-20 11:51:32
Skomentuj artykuł:
Powrót