Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2015-07-14

Trzy dni Wielkiego Ognia

Źródło: Urząd Miasta


Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik


Wernisaż wystawy "Mira" na ulicy dedykowanej "pierwszej damie polskiego bluesa" otworzył IX Festiwal Wielki Ogień w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zdjęcia eksponowane od 11 lipca w Parku Miejskim (naprzeciwko amfiteatru) pochodzą z prywatnych zbiorów Piotra Nalepy, Romana Kubasińskiego, Krzysztofa Błażewicza i Grzegorza Gołębiowskiego. Wchodząc do kina bocznym wejściem właśnie od strony ulicy M. Kubasińskiej uczestnicy wernisażu w większości udali się na multimedialny koncert "Mira na obu brzegach tęczy"
z udziałem Grażyny Łobaszewskiej i łódzkiej grupy KGBand. W kilku utworach gościnnie zagrał ostrowiecki gitarzysta Andrzej Chochół, który tak jak muzycy KGBandu występował
i nagrywał z Mirą Kubasińską w ostatnich latach jej życia. Trzeba przyznać, że największe wrażenie robiły te utwory, w których brzmiał niesamowity głos G. Łobaszewskiej i instrument A. Chochoła, usilnie wspomagającego trzech etatowych gitarzystów zespołu. Efektem tej współpracy były dwa bisy i owacja na stojąco. Sobotnie przesłuchania pierwszych czterech grup uczestniczących w konkursie tzw. młodych wykonawców tradycyjnie nie przyciągnęły tłumów, ale za to wieczorny, dwugodzinny koncert CETI odbył się przy niemal pełnej widowni, składającej się nie tylko z metalowych ortodoksów. Charyzmatycznemu wokaliście Grzegorzowi Kupczykowi towarzyszyli perfekcyjni instrumentaliści, grający wcale nie gorzej od swoich idoli z Deep Purple, Iron Maiden, Judas Priest czy Metaliki. O ile sobotnie przesłuchania konkursowe zdominowali stricte rockowi wykonawcy, to w niedzielę scenę opanowali bluesmani, w większości przypadków korzystający z akustycznego instrumentarium. Piorunujące wrażenie na wszystkich włącznie z jurorami zrobił zespół Kruki ze Świdnicy, a zwłaszcza jego wokalistka Paulina Lenda (znana m.in. z telewizyjnych programów typu talent-show). Należy ich uznać za największych beneficjentów tegorocznego Wielkiego Ognia, bowiem otrzymali nie tylko główną nagrodę festiwalu (7 tysięcy złotych) ale również specjalną (2 tys. zł. za najlepsze wykonanie coveru z repertuaru Miry Kubasińskiej) i indywidualną w wysokości tysiąca złotych. Druga nagroda w konkursie głównym (3 tys. złotych) trafiła do kieleckiej grupy Folya, która na ostrowieckim festiwalu promowała swoją debiutancką płytę "Rising". Trzecią nagrodę (2 tys. zł.) przyznano warszawskiemu indie -rockowemu zespołowi Holic. Decyzją jurorów (Zbigniew Nikodemski, Leszek Dziarek, Andrzej Chochół) indywidualne wyróżnienia (po tysiąc złotych) trafiły do Paula W. (gitarzysty grupy Limit Blues z Kielc), Rafała Baki (basisty zespołu Folya), Marka Skowrona (perkusisty zespołu Raincoast ze Skarżyska-Kamiennej), Łukasza Pietrzaka (harmonijkarza krakowskiej grupy Hot Tamales), Macieja Duńca (wokalisty ostrowieckiego zespołu BigQueens), Elizy Sicińskiej (wokalistki Hot Tamales z Krakowa) oraz Marcina Kruka i Kamila Zielińskiego (za wykonanie coveru Miry Kubasińskiej). Wspaniały finał IX Festiwalu Wielki Ogień stanowił porywający koncert Renaty Przemyk i jej zespołu. Artystka promująca swoją najnowszą płytę "Rzeźba dnia" na wyraźne życzenie ostrowieckiej publiczności przypomniała także swoje największe przeboje m.in. "Zero - odkochaj nas" czy "Babę zesłał Bóg". Siąpiący w czasie jej koncertu deszcz nikomu nie przeszkadzał w świetnej zabawie, zakończonej trzema bisami i owacją na stojąco.

/UM/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 9842 razy,
ostatnio: 2022-01-23 18:11:06
Skomentuj artykuł:
Powrót