Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2004-06-13

Sesja o bezrobociu


Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
      Trzeba zatrudniać, a nie bawić się w statystykę. W poniedziałek, 7 czerwca w sali konferencyjnej Cukrowni "Częstocice" odbyła się sesja Rady Powiatu Ostrowieckiego.


    Do wspólnej debaty na temat bezrobocia zaproszono radnych ze wszystkich gmin i przedstawicieli urzędów miasta i gmin, a więc prezydenta, wójtów i burmistrzów.


    W sesji uczestniczyła wicewojewoda Grela oraz przedstawiciele Sejmiku i Wojewódzkiego Urzędu Pracy.


    Sesja była długa. Bardzo wiele osób zabierało głos, w większości z niezwykle trafnymi uwagami.


    Jak powiedziała radna Małgorzata Gagat, praca jest dziś już nie tylko na wagę złota, ale na wagę życia.


    Wszyscy obradujący doskonale zdawali sobie z tego sprawę.


    Ba, tylko co tak naprawdę może samorząd? Mówiono o konieczności stworzenia funduszu poręczeń i pożyczek na tworzenie jednoosobowych firm i małych przedsiębiorstw, o kłopotach pracodawców z Urzędem Skarbowym i podatkowym, o ogromnych obciążeniach, jakie pracodawca musi odprowadzać na ZUS, o potrzebie kształcenia młodzieży w kierunkach dostosowanych do rynku pracy.


    -Cóż nam z ogromnych zestawień, jakie prowadzić musi Urząd Pracy? Ilu bezrobotnych, z jakim wykształceniem w poszczególnych miesiącach? -pytał Ireneusz Górnisiewicz. -Urząd Pracy powinien dawać pracę, a nie bawić się w statystyki. Samorząd nic sam nie zrobi, bo od 15 lat wszystko jest niszczone - górnictwo, hutnictwo, przemysł.


    Wszystko zostało sprzedane. Co pozostało? Chyba tylko zabezpieczyć konta tych, którzy sprzedawali.


    Radni rozpatrywali przygotowane przez Radę Powiatu stanowisko z propozycjami kierunków działań, jakie należy podejmować w celu łagodzenia skutków blisko 30 proc. bezrobocia w naszym powiecie. Padały różne propozycje, które zostaną uwzględnione we wspólnym stanowisku, które zostanie przedstawione radnym na kolejnej sesji Rady Powiatu.


    O próbach tworzenia nowych miejsc pracy mówiła radna z gminy Bałtów, Irena Dąbek. Zaprosiła Radę Powiatu na sesję wyjazdową do Bałtowa, by pokazać z jakim trudem, ale powstają tam nowe miejsca pracy przy stowarzyszeniu "Bałt".


    Po krótkiej przerwie, kiedy goście opuścili salę, odbyła się druga sesja Rady Powiatu już w normalnym składzie.


    Podjęto blisko 30 uchwał, głównie z zakresu przekształceń i tworzenia nowych szkół, jako Uzupełniających Liceów Ogólnokształcących na podbudowie zasadniczej szkoły zawodowej.


    k
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 15921 razy,
ostatnio: 2020-07-07 23:26:45
Skomentuj artykuł:
Powrót