Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2003-11-13

Echa wyborów ławników

Mogła, czy nie mogła kandydować


Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
      W poniedziałek rano, trzy dni po wyborach na ławników zadzwonił do nas czytelnik -Żona została zgłoszona na kandydata na ławnika. Ponieważ 30 lat ukończy na początku grudnia, w okresie zgłaszania osób na ławników w czerwcu lub w lipcu, zapytała panią, która odbierała wnioski, czy może kandydować.


    To nie przeszkadza - usłyszała od pracownicy urzędu. W momencie rozpoczęcia kadencji, to znaczy 1 stycznia 2004 roku będzie miała pani ukończone 30 lat.


    -Tymczasem nazwisko żony nie pojawiło się na liście wyborczej. Byliśmy tym zaskoczeni. Kto i dlaczego podjął taką decyzję? Trochę to pachnie manipulacją? - denerwował się czytelnik.


    -Niepotrzebnie się wszyscy denerwujemy. Nazwisko tej pani nie znalazło się na liście, ponieważ kandydatura ta nie spełniała wymogów formalnych.


    Decyzję taką podjął 5- osobowy zespół wyłoniony przez radnych -wyjaśnia inspektor Grażyna Okupińska z Urzędu Miasta.


    Dlaczego w takim razie nie powiedziano naszej czytelniczce już w momencie składnia wniosku, że nie może się ubiegać o wybór - zapytałem w imieniu czytelnika.


    -Ponieważ latem, kiedy przyjmowaliśmy nazwiska kandydatów wykładnia prawna ustawy była inna. Później interpretacja przepisów zmieniła się. Na szkoleniu w Kielcach, które odbyło się jesienią, przekazano nam informację, że kandydat musi mieć ukończone 30 lat nie w chwili rozpoczęcia kadencji, a w dniu wyborów. Wybory odbyły się 31 października. W tym dniu pani, o której rozmawiamy, nie ukończyła 30 lat i nie mogła w związku z tym kandydować -dodaje Grażyna Okupińska.


    Kto w takim razie mógł się ubiegać o funkcję ławnika - zapytałem radnego Mirosława Zgadzajskiego, przewodniczącego zespołu ds. wyboru ławników, powołanego 16 lipca 2003 roku.


    -Na ławnika Sądu Okręgowego lub Sądu Rejonowego mogła być wybrana osoba, która posiada obywatelstwo polskie, korzysta w pełni z praw cywilnych i obywatelskich, ukończyła 30 lat, jest zatrudniona lub zamieszkuje w miejscu kandydowania co najmniej od roku i która nie przekroczyła 65 roku życia.


    -Nasz zespół dokonał oceny zgłoszonych kandydatów na podstawie przekazanej dokumentacji. Wszystkie osoby, które spełniły ustawowe warunki, zostały umieszczone na listach wyborczych. Mogę dodać, że spośród przedstawionych nam kandydatów, 7 osób nie spełniało ustawowego wymogu wieku, 4 osoby w dniu wyborów nie miały ukończonych 30 lat, natomiast 3 inne ukończyły 65 rok życia.


    (fk)
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 14044 razy,
ostatnio: 2020-09-20 07:09:59
Skomentuj artykuł:
Powrót