Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2003-11-13

"Ja, tylko ja, cały ja..."


Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Komitet Obywatelski ds. referendum odpowiada prezydentowi * Od demokracji do autokracji tak daleko, tak blisko


      ...Tak najkrócej można spuentować występ prezydenta Ostrowca, Jana Szostaka podczas ostatniej konferencji prasowej w Urzędzie Miasta. To była spontaniczna, pozbawiona taktu i samokontroli reakcja na ogłoszoną przed tygodniem przez Komitet Obywatelski inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania prezydenta przed upływem kadencji.


    Odpowiadając na zarzuty, postawione przez Komitet Obywatelski, Pan Prezydent nie oszczędził nikogo: starosty, posła, lekarzy, nauczycieli, hutników, przedsiębiorców.


    "To śmieszne, kabaret, frustraci, przegrani, nie mają zielonego pojęcia, nie dorastają mi do pięt, samowola i prywata, skok na kasę, małe piekiełko ostrowieckie...“ Wszystko co pozytywne, to (... "powiem nieskromnie, mój osobisty sukces") ja, tylko ja (czytaj: prezydent Jan Szostak). Chciałoby się dodać: cały ja! Otóż Panie Prezydencie, mimo, iż otrzymał Pan staranne wykształcenie (WSNS przy PZPR) ośmielimy się przypomnieć, że "demokracja, to (patrz: słownik wyrazów obcych PWN) forma ustroju państwa, w którym oficjalnie uznaje się wolę większości obywateli jako źródło władzy i przyznaje się wszystkim obywatelom swobody i prawa polityczne zapewniające im udział w sprawowaniu władzy". Korzeniami sięga starożytnej Grecji, gdzie istotnie "demos", to była część ludności nie mająca początkowo praw politycznych, ale dzięki wielkiej determinacji stała się ludem suwerennym, sprawującym władzę.


    Nie mylić "demos" z "demon", demokracja to nie demonokracja. Byli i są tacy, którzy chcieliby odwrócić historię sprzed Aten. A to już pachnie autokracją (tamże: "system rządzenia, w którym nieograniczona władza należy do jednego człowieka i jest sprawowana poza jakąkolwiek kontrolą społeczną; samowładztwo").


    To prawda, został Pan wybrany przez demos (czytaj obywateli Ostrowca) prezydentem, lecz zdaniem wielu nie spełnia Pan ich oczekiwań i przedwyborczych obietnic, zatem mają prawo, w drodze referendum, zgodnie z obowiązującym prawem, po roku kadencji skierować publicznie pytanie do wszystkich obywateli tego miasta, czy są za odwołaniem Pana z funkcji prezydenta miasta przed upływem kadencji. Po co się Pan obraża i obraża lud, który powierzył Panu funkcję sprawowania władzy w ich imieniu, dla ich dobra, wspólnie z nimi.


    Skoro jest Pan tak dobry, wspaniały, to miej Pan odwagę stanąć do konfrontacji, nie chowaj się za plecami swoich zastępców (vide: wiceprezydent K. Targowski), nie bój się Pan taczek zdesperowanych hutników, a stań z podniesioną przyłbicą. A może los sprawi, że spłyną na Pana, jak lawina, wielkie splendory, ordery...


    Z poważaniem Krzysztof Grabowiec, Pełnomocnik Komitetu Obywatelskiego d. s. referendum

Przypomnę Państwu punkty na terenie Ostrowca, gdzie można składać podpisy w sprawie referendum.


    1. Delegatura "Solidarności", os. Ogrody 28, tel. 247 18 35.


    2. Stowarzyszenie "Samorządność i Przedsiębiorczość", ul. Sienkiewicza 63 (budynek Cechu), tel. 262 69 87.


    3. Delegatura "Samoobrony", ul. Mickiewicza


W sobotę, 15 listopada, na parkingu przed Domem Handlowym (Feniks) będzie podstawiony autokar z punktem informacyjnym w sprawie referendum. Kontakt z pełnomocnikiem, K. Grabowcem, tel. 0608 34 33 27.
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 11545 razy,
ostatnio: 2021-03-08 23:08:08
Skomentuj artykuł:
Powrót