Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2003-10-19

Podejrzany pan prezydent

Prokurator zarzuca Janowi S. korupcję


Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
      W minioną środę, 15 października br. w Kielcach, prokurator przesłuchał prezydenta Jana S. w charakterze podejrzanego. Zdaniem oskarżyciela, w maju 2003 roku prezydent miał zażądać od prezesa Tomasza Ćwierza m. in. korzyści majątkowej w postaci 10- 15 proc. akcji tej spółki w zamian za poparcie oferty Zakładów Ostrowieckich Huta Ostrowiec S. A. podczas przetargu na sprzedaż majątku huty. Prezydent nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu.


    Śledztwo w sprawie żądania korzyści majątkowej przez prezydenta Jana S. prowadzi Prokuratura Okręgowa w Kielcach.


    Zostało ono wszczęte po tym, jak prezes ZOHO S. A. , Tomasz Ćwierz latem tego roku ujawnił w prasie, że podczas spotkania w Urzędzie Miasta, w towarzystwie kilku osób, prezydent zaproponował mu poparcie oferty ZOHO w kolejnym przetargu na sprzedaż huty. Poparcie w zamian za akcje ZOHO i odpowiednią kwotę na rzecz klubu piłkarskiego KSZO. Aż do 15 października br. , kiedy to prokuratorzy postawili zarzut prezydentowi, śledztwo toczyło się w sprawie, czyli in rem.


    -Zdaniem prokuratora prowadzącego sprawę, prezydent Jan S. jest podejrzany o to, że w maju 2003 roku w Ostrowcu, w związku z pełnioną funkcją publiczną jako reprezentant gminy w Radzie Wierzycieli Huty Ostrowiec S. A. w upadłości, zażądał od prezesa spółki ZOHO S. A. , Tomasza Ćwierza, korzyści majątkowej w postaci przekazania na rzecz jednej ze spółek gminy od 10 do 15 proc. akcji ZOHO oraz sponsorowania klubu piłkarskiego KSZO w kwotach od 100 do 200 tys. złotych miesięcznie -mówi rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Kielcach, prokurator Bogdan Karp. W zamian za to prezydent obiecał poparcie oferty spółki ZOHO podczas kolejnego przetargu na sprzedaż z wolnej ręki majątku przedsiębiorstwa upadłego Huta Ostrowiec S. A.


    Jak poinformował prokurator, chodzi tu o przestępstwo z art. 228 par. 1 Kodeksu karnego. Przepis ten przewiduje odpowiedzialność karną przez osobę, która w związku z pełnieniem funkcji publicznej, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę lub takiej korzyści żąda. Przestępstwo to jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.


    -Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu -mówi prokurator Bogdan Karp. Nie skorzystał też z prawa do odmowy składania wyjaśnień, lecz obszernie i szczegółowo opisał okoliczności czynu.


    Postawienie zarzutu prezydentowi spowodowało, że śledztwo przeszło do kolejnej fazy. Z postępowania w sprawie przekształciło się w postępowanie przeciwko osobie, czyli in personam.


    -Czeka nas teraz etap gromadzenia dowodów i sprawdzania linii obrony -mówi prokurator Karp. Będą również przesłuchiwani kolejni świadkowie, w tym zgłoszeni przez podejrzanego. Po zgromadzeniu pełnego materiału dowodowego i przeanalizowaniu go, prokurator podejmie decyzję kończącą postępowanie. W grę wchodzi m. in. skierowanie aktu oskarżenia do sądu, uniewinnienie lub umorzenie.


    Rzecznik prasowy prezydenta, Leszek Mizielski odmówił skomentowania tego faktu. Jak stwierdził, nie ma na ten temat żadnych informacji.


    Przypomnijmy, że Prokuratura Okręgowa prowadzi również śledztwo w sprawie nadużycia uprawnień przez członków Zarządu Miasta Ostrowca Św. kierowanego przez prezydenta Jana Szostaka i wyrządzenia znacznej szkody w mieniu gminy przez zobowiązanie się do ustanowienia zastawu na trzech spółkach komunalnych (MWiK, OTBS i MPK), zabezpieczającego zobowiązania Huty Ostrowiec S. A. wobec Stalexportu S. A.


    -Jest to nadal śledztwo w sprawie, a zatem nie przedstawiono dotąd nikomu zarzutów -mówi prokurator Bogdan Karp. Nie wykluczam, że ewentualne rozstrzygnięcie przez Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej sprawy pomiędzy Stalexportem a gminą Ostrowiec będzie miało duże znaczenie dla tempa i kierunku, w którym potoczy się to śledztwo.


    (w)
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 11555 razy,
ostatnio: 2021-03-08 23:40:17
Skomentuj artykuł:
Powrót