Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2004-03-01

Prezydent będzie sądzony w Tarnobrzegu


Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
      Prezydent Jan Sz. będzie sądzony w Tarnobrzegu przez tamtejszy Sąd Rejonowy. Decyzję w tej sprawie podjął w dniu 23 lutego br. Sąd Najwyższy.


    -W poniedziałek akta tej sprawy zostaną wysłane do Tarnobrzega - mówi Teresa Pyźlak z Biura prasowego Sądu Najwyższego.


    Prokuratura Okręgowa w Kielcach skierowała akt oskarżenia przeciwko prezydentowi Janowi Sz. do Sądu Rejonowego w Ostrowcu. Jednak sędziowie - nie chcąc narazić się na zarzut stronniczości - złożyli podpisy pod wnioskiem do Sądu Najwyższego o przekazanie sprawy do rozpoznania innemu sądowi.


    -Prezydent pełni swą funkcję już drugą kadencję i w tym czasie podejmował wiele działań na rzecz sądu -powiedziała prezes Barbara Wnuk-Biały. To w tym czasie sądowi został przekazany budynek po dawnym żłobku na potrzeby sądu pracy i sądu grodzkiego, a także sąsiedni obiekt, w którym znajdzie się sąd. Aby więc nie narazić się choćby na cień podejrzenia o stronniczość, postanowiliśmy wystąpić - w trybie art. 37 Kodeksu postępowania karnego - do Sądu Najwyższego o przekazanie sprawy do rozpoznania równorzędnemu sądowi ze względu na dobro wymiaru sprawiedliwości.


    Sąd Najwyższy uznał racje ostrowieckich sędziów i zdecydował, że sprawa prezydenta Jana Sz. będzie rozpatrywana w Tarnobrzegu.


    -Sąd Najwyższy podzielił wątpliwość, iż rozstrzyganie tej sprawy w Ostrowcu mogłoby wywołać w odczuciu społeczności lokalnej - całkiem niesłusznie - błędne przekonanie o stronniczości przy orzekaniu - mówi Teresa Pyźlak.


    Przypomnijmy, że prezydent Jan Sz. będzie odpowiadał za tzw. płatną protekcję. Prezydent miał bowiem zażądać od prezesa Zakładów Ostrowieckich Huta Ostrowiec SA - w zamian za poparcie starań ZOHO o zakup huty - od 10 do 15 proc. akcji (nie określił dla kogo) i pewnej kwoty na rzecz KSZO.


    (w)
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 19120 razy,
ostatnio: 2020-07-15 10:38:12
Skomentuj artykuł:
Powrót