Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2004-01-27

Ponad 6 mln zł na inkubator


Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Pieniądze wyrzucone w błoto, czy w odrodzenie ostrowieckiej przedsiębiorczości?


      -Opozycyjni radni mówią, że miał powstać inkubator przedsiębiorczości, aby zarabiać i aktywizować bezrobotnych. Ich zdaniem, tak się jednak nie dzieje. Radny Lech Janiszewski twierdzi, że koncepcja powołania inkubatora była nietrafna, że obiekty przy Sandomierskiej wymagają kosztownych remontów i że całe przedsięwzięcie jest nieopłacalne.


    Co na to rządzący miastem - zapytaliśmy wiceprezydenta Jarosława Wilczyńskiego?


-Projekt realizacji inkubatora przedsiębiorczości jest dwuetapowy. Pierwszy, który obejmował budowę centrum multimedialnego przy ul. Słowackiego, finansowane na podstawie kontraktu wojewódzkiego, został zakończony -mówi wiceprezydent J. Wilczyński.


    -Centrum już dziś tętni życiem. Doczekaliśmy się ośrodka, jakiego w mieście nie było. Zakupiono sprzęt komputerowy, multimedialny, zamontowano sieć internetową. W ośrodku pracuje Gminne Centrum Informacji dla Osób Bezrobotnych.


    Prowadzone są bezpłatne szkolenia. Powstają coraz to nowe inicjatywy społeczne.


    Drugi etap, to budowa części produkcyjno - usługowej inkubatora, znajdującej się na obiektach przy ul. Sandomierskiej.


    Na razie udało się tylko wymienić dach budynku byłych warsztatów szkolnych.


    Nie wyasygnowano pieniędzy na adaptację pomieszczeń. Na dodatek stało się nieszczęście, gdyż - w związku z powodzią - nastąpiła awaria systemu ciepłowniczego. Obiekt, który jednak jest zabezpieczony przed niszczeniem i przygotowany do kontynuowania inwestycji, wynajmowany jest obecnie kilku firmom - m. in. ZUO Janik, Izotermie - na pomieszczenia magazynowe.


    Prezydent J. Wilczyński twierdzi, że w ubiegłym roku nie opłacało się z własnych środków budżetowych kontynuować inwestycji przy ul. Sandomierskiej.


    Udało się jednak napisać program pod finanse funduszu 2003 pt. "Centrum Przedsiębiorczości i Aktywizacji Zawodowej", poparty dokumentacją techniczną, zakładającą m. in. montaż nowej instalacji ciepłowniczej i termomodernizację obiektów.


    -Z funduszu Phare, na realizację centrum przy Sandomierskiej, pozyskamy, dzięki wspólnemu wnioskowi do UE Ostrowca i Starachowic, około 900 tys. euro - mówi J. Wilczyński. - W sumie, przy własnym wkładzie, inwestycja będzie finansowana kwotą około 1,2 mln euro. Pieniądze te przeznaczymy na remont i adaptację budynku szkolnego, bursy i warsztatów. Pytanie więc, czy nie opłacało się czekać na te pieniądze, by w Ostrowcu wznieść obiekt klasy europejskiej, który jak najlepiej zabezpieczy interesy przyszłych przedsiębiorstw inkubowanych? Projekt zakłada, że budynki zyskają jednakową elewację, wspólne elementy architektoniczne, a wykończone zostaną ciemnym szkłem. Obiekt położony na obszarze 3 hektarów, będzie miał charakter parku biznesowo- szkoleniowego z halą wystawienniczą, w której będzie można organizować targi i cykliczne giełdy, np. sprzętu sportowego.


    Najprawdopodobniej wygospodarowane zostaną też miejsca noclegowe dla potrzeb sportowców, korzystających w przyszłości z nowoczesnej pływalni na "Rawszczyźnie" oraz zamiejscowych uczniów klas sportowych.


    W dniu 15 stycznia wybrano menedżera całego projektu. Do końca lutego gmina pozna faktyczną kwotę pozyskaną na realizację projektu, do końca kwietnia powstanie dokumentacja przetargowa, a pierwsze prace powinny się rozpocząć jesienią br.


    -W kompleksie przy ul. Sandomierskiej będzie można promować małe i średnie przedsiębiorstwa, prezentować wyroby naszych firm, organizować targi i giełdy dla mieszkańców miasta, powołać - dzięki montażowi sieci teleinformatycznej - ośrodek aktywizacji zawodowej, wreszcie prowadzić szkolenia i kształcenia ustawiczne w pracowniach komputerowej i językowej. Dysponując takim ośrodkiem, gmina będzie mogła w przyszłości występować o kolejne dotacje unijne, chociażby na organizowanie szkoleń dla bezrobotnych. Gra jest warta świeczki, gdyż UE na ten cel skieruje do Polski tylko w ciągu trzech najbliższych lat około 9 mln euro. Zresztą, ze źródeł unijnych możemy pozyskać środki na realizację innych pomysłów gospodarczych, które nie byłyby możliwe bez posiadania odpowiedniej bazy przy ul. Sandomierskiej. Planujemy, że z pomieszczeń obiektu skorzysta też Politechnika Świętokrzyska, że powstanie ponadto biblioteka multimedialna, a ostrowieckie firmy będą mogły wynajmować pomieszczenia, czy to na biura, czy na organizację w nich działalności o charakterze usługowym.


    Wszystko wskazuje na to, że faktycznie - tak, jak zakłada wicprezydent Wilczyński - doczekamy się w naszym mieście kompleksowego obiektu na miarę obecnych czasów. Oby tylko znaleźli się chętni do odbywania wspomnianych szkoleń, kursów, organziacji targów i wystaw promocyjnych. . .


    Dariusz Kisiel, Krzysztof Florys
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 19648 razy,
ostatnio: 2020-07-06 06:07:28
Skomentuj artykuł:
Powrót