Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2001-09-21

Raz, dwa, trzy, wybierasz Ty!

      W najbliższą niedzielę, 23 września wybierać będziemy najwyższą władzę w państwie, ludzi od których oczekiwać będziemy, że poprowadzą nasz kraj we właściwym, przez nas spodziewanym kierunku. Naprawdę to od nas zależy, jaka będzie Polska w najbliższych latach; jak będziemy żyć, czy będziemy się rozwijać, czy tylko walczyć o przetrwanie, o egzystencję. To zależy od nas, ale to odpowiedzialność zbiorowa. Mój, Twój - drogi Czytelniku - głos w tych wyborach znaczyć może niewiele lub bardzo wiele. Na pewno coś znaczy, dlatego powinniśmy wszyscy skorzystać z prawa wyborczego i pójść w najbliższą niedzielę głosować.


    Kto wygra, kto będzie senatorem, posłem? Emocje (wątpliwości też) rosną z każdym dniem. Różne instytucje robią badania, sondaże. Były robione także i w naszym mieście, Ostrowcu. Na 10 dni przed wyborami (wg Te Media) ostrowiacy wskazywali w 47% na SLD, w 21% na Platformę Obywatelską, 11% na PSL, 9% PiS, 8% AWSP i tylko po 2% na Samoobronę i UW.


    Na którego z kandydatów oddadzą głos badani? Otóż najwyższe noty uzyskali tu: Zdzisław Kałamaga (SLD)- 27%, Wojciech Wiśniewski (PO)- 26%, znacznie gorzej wypadli pozostali: Leszek Bugaj (PSL) 11%, Mirosław Zgadzajski (PiS) - 9%, tyle samo Andrzej Moskwa z SLD, Mirosław Przysucha (UW) - 6%, Leszek Sułek (Samoobrona) i Ryszard Proksa (AWSP) po 4%, Izabella Kargul (SLD)- 3%, Jan Gałka (PSL)-1%.


    Ankietowani odpowiadali na wiele pytań; chcę tylko przedstawić jedno, moim zdaniem obrazujące kandydata, jakiego wyborcy szukają na listach. Na pytanie: które cechy u polityków ceni Pan/Pani najbardziej najwięcej, bo 45% badanych wymienia skuteczność, 30% kompetencje, tylko 18% szczerość i 7% prezencję i kulturę osobistą.


    Internauci w sondażach na stronie www.o-c.pl do dnia 16 września najwięcej głosów - 50 oddali na Wojciecha Wiśniewskiego (PO), Zdzisław Kałamaga (SLD) otrzymał tu mniej, bo 13, a trzeci w rankingu był Mirosław Zgadzajski (PiS) - 9.


    No cóż, już niedługo sprawdzimy jakim to ludziom oddaliśmy swój głos.
/ W.Turczyński /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 17809 razy,
ostatnio: 2020-07-05 02:55:18
Skomentuj artykuł:
Powrót