Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2018-01-07

Powiat walczy ze smogiem

Starostwo Powiatowe zakupi 10 urządzeń do pomiaru stężenia zanieczyszczenia powietrza. Od kilku dni na budynku starostwa znajduje się czujnik testowy. Wyniki pomiaru z tego urządzenia pokazują, że decyzja starosty Zbigniewa Dudy jest jak najbardziej słuszna.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik

Nie jest tajemnicą, że w Ostrowcu powietrze, szczególnie w okresie jesiennym i zimowym, jest bardzo zanieczyszczone. Szczególnie tak zwaną niską emisją. Mimo że Miejska Energetyka Cieplna zachęca finansowo do wymiany pieców, prowadzi szeroko zakrojoną akcję podłączania kolejnych budynków do miejskiej sieci, nadal głównie na obrzeżach miasta jest wiele domów ogrzewanych w sposób tradycyjny.
Starostwo Powiatowe w Ostrowcu postanowiło włączyć się w badanie zanieczyszczenia powietrza.
- Zazwyczaj robią to gminy, szeroko rozpropagowane takie akcje są w kilku ośrodkach. Widząc jednak, jak wielki problem jest z czystością powietrza, chcemy podjąć się monitorowania stężenia pyłów PM 10 o wielkości ziaren mniejszych niż 10 mikrometrów. Takie pyły są bardzo niebezpieczne dla człowieka, przenikają do organizmu, osadzają się na płucach- wyjaśnia starosta Zbigniew Duda.
Zamiarem władz powiatu jest utworzenie i prowadzenie systemu pomiaru jakości powietrza na terenie powiatu ostrowieckiego. Ma temu służyć zespół urządzeń pomiarowych, zamontowanych w kilku miejscach na terenie Ostrowca oraz w każdej gminie ościennej.
- Na ten etap jest przeznaczone 50 tys. zł. Zakupimy 10 czujników pomiaru powietrza. Z urządzeń będzie można dane pobierać w każdej chwili. Będą dostępne na stronie internetowej powiatu ostrowieckiego, jak również na urządzeniach mobilnych. Chcemy, aby były aplikacje i każdy mieszkaniec powiatu mógł w każdej chwili sprawdzić, jakie jest stężenie pyłów. Na stronie powiatu będzie mapa z lokalizacją wszystkich czujników, będą wykresy dobowe opisujące, jak zanieczyszczenia się rozkładają z poszczególnych czujników. Chcemy, żeby 5 zostało zamontowanych na terenie Ostrowca, głównie na obrzeżach i w rejonie huty, gdzie jest największy problem oraz w każdej podostrowieckiej gminie. Wystąpimy do gmin o włączenie się w program. Liczymy na to, że odpowiedzą pozytywnie i też zakupią kolejne czujniki- uzupełnia ostrowiecki starosta.
Zbigniew Duda dodaje, że starostwo zwróciło się do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska o wsparcie tej inicjatywy, lecz decyzja była odmowna. Mimo to zdecydowało się na monitorowanie zanieczyszczenia powietrza. O słuszności decyzji mogą świadczyć choćby wyniki pomiarów z czujnika testowego, który od kilku dni pracuje na budynku starostwa. Wyniki zebrane z urządzenia są zaskakująco złe.
- 2 stycznia o godzinie 16 stężenie pyłów PM 10 wynosiło 192,89 mikrograma na metr sześcienny. Czyli zostało przekroczone o 385 procent w stosunku do poziomu dopuszczalnego. O godzinie 19 stężenie wynosiło 118,38 mikrograma na metr sześcienny. Przekroczenie było 236 procent większe od poziomu dopuszczalnego- opisuje starosta Zbigniew Duda.
Czujniki zostaną zakupione na przełomie stycznia i lutego, więc jeszcze w tym sezonie grzewczym będą monitorowały jakość powietrza. Dodatkowo powiat myśli o kupnie masek ochronnych. G. Soboń
/WS/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 28525 razy,
ostatnio: 2022-07-02 07:29:28
Skomentuj artykuł:
Powrót