Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2017-09-18

Ukraińcy gościli w Opatowie

Młodzi Ukraińcy w większości z polskimi korzeniami gościli w Opatowie. Wizyta zagranicznych gości to efekt odnowienia cmentarza w miejscowości Majdan na Ukrainie, zachęcania przez samorząd powiatu młodych Ukraińców do nauki w opatowskich szkołach.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik

- Przyjechaliśmy zobaczyć, jak funkcjonuje w Polsce harcerstwo, które chcemy reaktywować na Ukrainie - mówiły opiekunki grupy z Ukrainy.- W Opatowie jesteśmy pierwszy raz. Część tej młodzieży planuje studia w Polsce i stąd ich obecność. Chcemy też zapoznać się z systemem i bazą polskich szkół.
Przyszłymi harcerzami zajął się Dariusz Bińczak, komendant Hufca ZHP Opatów.
- Inicjatywa pana starosty Włodarczyka, by zadbać o polski cmentarz w miejscowości Majdan, była trafiona. Nekropolia została ogrodzona, część nagrobków poprawiono. W kolejnych latach zajmiemy się następnymi nagrobkami. Zgłaszają się do nas władze ukraińskich miejscowości, na których terenie są polskie cmentarze, abyśmy zajęli się nimi.
Samorząd powiatu opatowskiego chce, aby młodzież z Ukrainy uczyła się w szkołach mu podległych.
- Nasze szkoły mają bardzo dobrą bazę- mówi Bogusław Włodarczyk, opatowski starosta.- Młodzież z Ukrainy mówi po polsku i nie byłoby bariery językowej. Uczniowie z Ukrainy podczas dodatkowych zajęć uzupełnią wiedzę. Rozbudowujemy Zespół Szkół nr 1 w Opatowie i nie będzie problemów lokalowych. Schronisko przystosujemy na internat. W tym roku może dwie, trzy osoby z Ukrainy będzie się u nas kształcić. Kształcenie młodzieży z Ukrainy z patriotyzmu i ekonomii jest istotne. Dodatkowi uczniowie to więcej godzin dla nauczycieli i pracowników. Chciałbym, aby nie było podziału na klasy polskie i ukraińskie.
Goście z Ukrainy zapoznali się z bazą LO im. Bartosza Głowackiego w Opatowie, zwiedzili Ujazd, wzięli udział w zlocie harcerskim w podkieleckiej Tokarni. Skorzystali z infrastruktury rekreacyjno-wypoczynkowej Domu Pomocy Społecznej w Zochcinku. (JAZ)
/WS/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 11007 razy,
ostatnio: 2021-03-01 09:14:36
Skomentuj artykuł:
Powrót