Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2005-09-19

Bałtów świętował

Następne za rok

Kilka tysięcy osób uczestniczyło w gminnym święcie plonów, które obchodzone było w poprzednią niedzielę na wzgórzu pałacowym w Bałtowie.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Dożynki rozpoczęła dziękczynna msza święta w kościele parafialnym w Bałtowie, po której uczestnicy gminnego święta plonów przemaszerowali na wzgórze pałacowe. Barwny korowód otwierali starostowie dożynek Renata Kotur z Maksymilianowa i Edward Kudas z Antoniowa. Za nimi panie z kół gospodyń wiejskich i strażacy ochotnicy nieśli dożynkowe wieńce, które zrobili rolnicy z Bałtowa, Okoła, Pętkowic, Lemierzy, Skarbki, Wólki Bałtowskiej, Kolonii Wólki Bałtowskiej, Maksymilianowa i Wycinki.

- Życzę wszystkim rolnikom

i osobom związanym z rolnictwem wszystkiego najlepszego- mówił wójt Bogusław Mąka.- Dożynki to piękne rolnicze święto, symbolizujące ciężką pracę ale i radość po zakończonych zbiorach. Zapomnijmy dziś o trudach pracy na roli i bawmy się.

Bałtowskie dożynki co roku przyciągają na pałacowe wzgórze rzesze mieszkańców gminy

i ościennych miejscowości. Nie inaczej było w tym roku, gdzie w czasie tego rolniczego święta bawiło się kilka tysięcy osób, a wśród nich wicestarosta powiatu ostrowieckiego Teresa Piwnik i starosta powiatu lipskiego Roman Ochyński.

Prezentacji wieńców dożynkowych towarzyszyły wystawy rękodzielnictwa ludowych artystów z gminy oraz degustacja potraw przygotowanych przez gospodynie. Swoją twórczość zaprezentowała Jadwiga Cieślik, Edward Budzeń i Andrzej Boberek, zaś na smakowite wiejskie jadło zapraszały Jadwiga Pucułek, Alina Bajor, Elżbieta Chuchała, Krystyna Lichocka, Halina Wyroda. Tradycyjny wiejski stół zaprezentowały panie z koła gospodyń wiejskich z Bałtowa i gospodynie z Okoła.

W części artystycznej święta plonów wystąpił dobrze już znany zespół "Okolanki" z Okoła oraz młody zespół ludowy z Wólki Bałtowskiej.
/G. Misiewicz/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 9862 razy,
ostatnio: 2020-10-27 19:25:49
Skomentuj artykuł:
Powrót