Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2005-09-19

Uroczysty koniec żniw

Dożynki w Szwarszowicach

Gospodarzem tegorocznych dożynek w gminie Bodzechów były Szwarszowice.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Gminne święto plonów rozpoczęła polowa msza święta na placu przy miejscowej szkole podstawowej, gdzie po nabożeństwie kontynuowano uroczystość.

Oprócz delegacji rolników ze wszystkich sołectw gminy i mieszkańców Szwarszowic gościli na niej również poseł Leszek Bugaj, reprezentujący ostrowieckie starostwo Wojciech Siporski, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Teresa Bąbel oraz władze gminy na czele z wójtem Jerzym Murzynem.

- Dożynki to symboliczne zakończenie i podsumowanie rocznej pracy rolników w polu, sadzie, ogrodzie. Nie jest to manifestacja obfitości, bo wszyscy wiemy, że sytuacja w rolnictwie nie jest najlepsza- mówił wójt Jerzy Murzyn.- Dożynki powinny być świętem radosnym i wesołym, czego życzę państwu i sobie.

Starostowie Zofia Stefańska

z Romanowa i Kazimierz Makowski, rolnik ze Szwarszowic wręczając wójtowi bochen świątecznego chleba, poprosili aby jako gospodarz gminy dzielił go mądrze

i sprawiedliwie.

O odpowiedniej oprawie rolniczego święta nie zapomniały gospodynie. Panie przygotowały aż 18 niezwykle barwnych i oryginalnie wykonanych wieńców, które prezentowane były przed sceną. Dorobek gminy zaprezentowały panie z kół gospodyń wiejskich z Magonii, Jędrzejowic, Szewny, Bodzechowa, Sarnówka, Chmielowa, które ośpiewały dożynkowe wieńce, jak też dzieci

z zespołów szkolnych z Bodzechowa i Szewny. W części artystycznej gości dożynek bawił również kabaret "Biesiada polska", a imprezę zakończyła zabawa i pokaz sztucznych ogni.
/G. Misiewicz/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 7307 razy,
ostatnio: 2020-10-28 02:33:07
Skomentuj artykuł:
Powrót